PRAVOSUĐE

Fild: Najbolje su domaće sankcije, one na dan izbora i u sudovima

U Mostaru se održava dvodnevna konferencija Pravosudnog foruma za BiH

Fild: Dobra volja. M.Smajkić

Piše: M. Sm.

18.11.2021

U Mostaru je započela dvodnevna, peta po redu, godišnja  konferencija Pravosudnog foruma za Bosnu i Hercegovinu (BiH) ,  koja je okupila predstavnike Ustavnog suda BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH i redovnih sudova kako bi razgovarali o harmonizaciji sudske prakse u BiH.

Britanski ambasador u BiH, Mat Fild (Matt Field) kazao je da se održavanjem ovog Foruma šalje poruka da je  rad pravosuđa izuzetno bitan, kako insititucijama, tako i građanima diljem BiH.

- Najviše sudske instance u BiH, uključujući i one na državnom nivou imaju ključnu ulogu u osiguravanju jednakosti svih građana, a usklađivanje sudske prakse predstavlja srž tog procesa. Baza sudske prakse objedinjuje sve relevantne dijelove sudske prakse na jednom mjestu i time povećava transparentnost i efikasnost upravljanja predmetima te jača povjerenje javnosti u pravosudni sistem BiH - rekao je Fild.




S Foruma: Harmonizacija sudske prakse. M.Smajkić

Upitan o tome može li se u vezi sankcija koje se najavljuju za pojedine političare u BiH vidjeti neki konkretan potez, Fild je kazaoda ne može komentirati proces u toku.

- Ali, ono što mogu reći jeste da su apsolutno relevantne sankcije na stolu. Međutim, najbolje sankcije su domaće sankcije,  na danu izbora i u sudovima- kazao je Fild.

Odgovarajući na pitanje kakvo je , prema njegovom mišljenju, pravosuđe u BiH, Fild je  naveo da „što se nas tiče imamo partnere u pravosudnom sistemu“.

- Naravno, nismo svi zadovoljni danas, ali sam vidio dobru volju da zajedno možemo napredovati-istaknuo je britanski ambasador.



U Mostaru počela dvodnevna konferencija. M.Smajkić

Mato Tadić, predsjednik Ustavnog suda BiH iznio je kako su razlozi zbog kojih su se, između ostalog, opredijelili za teme ovogodišnjeg Foruma, mjere koje pokreće pandemija COVID-19 i zadiranja u ljudska prava tog aspekta, kao i različita ponašanja prema migrantima koja mogu zadirati u prava.

Tadić je podsjetio na to da je Ustavni sud utvrdio povrede prava u nekoliko situacija, kada je u pitanju obavezno nošenje maski, kao i zabrane kretanja osobama starijim od 65 godina. Poručio je da država mora osiguravati pravo na zdravlje svim svojim građanima, ali,  istovremeno, kako je naveo, mora naći proporcionalnost.

Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a je kazao da kada je riječ o ujednačavanju sudske prakse postoji problem.

- Nemamo Vrhovni sud BiH koji bi u biti obavljao tu funkciju. Kod takvog stanja na koje mi ne možemo utjecati ,VSTV je preuzeo inicijativu u vidu saradnje između vrhovnih sudova Federacije BiH i RS-a. Imamo panele, sentence i na takav način smo preuzeli ulogu koju je trebao obavljati Vrhovni sud BiH. Nadamo se da ćemo polučiti pozitivne rezultate sa ove konferencije- rekao je Lagumdžija.


 


Lagumdžija: Postoji problem. M.Smajkić

Na konferenciji će biti predstavljen Izvještaj o praksi sudova u BiH u pogledu prava na privatni i porodični život, dom i prepisku te praksi sudova u pogledu prava lica da ne bude podvrgnuto mučenju ili nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju.

Bit će predstavljena Baza sudske prakse koja sadrži više od 2000 pravnih stajališta sa pratećim odlukama najviših sudova u BiH.

Konferenciju organiziraju Ustavni sud BiH, AIRE centar Program za Zapadni Balkan i Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.