Bosna i Hercegovina, pod čijom se zaštitom nalazi Počitelj, kao da se odriče svog neprocjenjivog kulturno-historijskog blaga u tom gradiću.
SPOMENICI PROPADAJU
Na crnoj listi ugroženih objekata mogla bi se naći i Hadži Alijina džamija, čiju unutrašnjost, a i vanjske zidove, uništavaju vlaga i voda
Hadži Alijina džamija: Zbog oštećenja na kupoli vlaga i voda prodiru u unutrašnjost. Avaz
Bosna i Hercegovina, pod čijom se zaštitom nalazi Počitelj, kao da se odriče svog neprocjenjivog kulturno-historijskog blaga u tom gradiću.
Jer, kako drugačije objasniti to što se stvari nisu pomakle s mrtve tačke već četiri godine, koliko je proteklo od monitoringa Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika (KONS) BiH i kada je konstatirano da su skoro svi objekti unutar zidina ovog svjetski poznatog mjesta devastirani.
Štaviše, usljed kontinuirane nebrige i zapuštenosti, Gavran-kapetanovoj kuli, Šišman Ibrahim-pašinoj medresi, Pašinoj tabiji, Sahat-kuli, Hamamu, Kulini, ali i drugim objektima, nacionalnim spomenicima BiH prijeti nestanak.
Posljednji koji bi se, ako se situacija ne promijeni, mogao pridružiti ovoj listi je Šišman Ibrahim-pašina džamija, poznatija kao Hadži Alijina džamija.
U ovoj bogomolji, remek-djelu arhitekture osmanskog perioda, posljednjih dana, usljed velikih oborina, a zbog oštećenja na kupoli, vlaga i voda u unutrašnjosti, ali i na vanjskim zidovima prodire na sve strane.
Hadži Alijina džamija: Zbog oštećenja na kupoli vlaga i voda prodiru u unutrašnjost. Avaz
Počiteljski imam Džemal ef. Gadara tu situaciju opisao je svojevrsnim vapajem.
- Bojim se da ću, ako se ništa ne promijeni, do minbera morati u gumenim čizmama - rekao nam je on.
U Medžlisu Islamske zajednice (MIZ) Čapljina svjesni su dramatičnog stanja, ali kažu da sami ne mogu ništa. Podsjećaju na to da je briga o Počitelju kao nacionalnom spomeniku povjerena brojnim federalnim ministarstvima, ali i da se samo zajedničkim naporima svih odgovornih u lancu stanje može promijeniti.
- Prije nešto više od mjesec Muftijstvo mostarsko zatražilo je od čapljinskih vlasti da donesu odluku o povratu Medrese u posjed i na upravljanje Islamskoj zajednici, a kako bismo je revitalizirali i stavili u funkciju. Do sada nema razumijevanja za to. Nama su ruke vezane. Godinama vodimo sudske sporove za povrat cijelog Šišman-pašinog vakufa u srcu Počitelja. Na džamiji, vjerovatno, treba mijenjati cijelu kupolu, ali je ona nacionalni spomenik i mi ne smijemo ništa bez odobrenja nadležnih institucija - rekao nam je Izedin Kurtović, predsjednik MIZ Čapljina.
Iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika (KONS) BiH su prije mjesec naveli da Počitelju trebaju hitne mjere zaštite. Najavili su da će u što skorijem roku organizirati sastanak sa svim nadležnim institucijama u vezi s Počiteljem. Na naš upit je li u međuvremenu održan sastanak ili je zakazan, do zaključenja ovog izdanja nismo dobili odgovor.
BILO JE NAPETO U SRBIJI
"AVAZ" SAZNAJE
PO NALOGU TUŽILAŠTVA BIH