Janez Kopač, dosadašnji direktor Sekretarijata Energetske zajednice sa sjedištem u Beču, govorio je za "N1" o usvojenim dopunama Zakona o električnoj energiji Federacije BiH.
EKONOMSKA ANALITIČARKA
ENERGETSKA ZAJEDNICA
Razumijem emocije zbog trenutnih visokih cijena električne energije, ali privredi bi mogli privremeno pomoći na način, koji ne bi bio protivan međunarodnim obavezama, naveo je
Janez Kopač. arhiv
Janez Kopač, dosadašnji direktor Sekretarijata Energetske zajednice sa sjedištem u Beču, govorio je za "N1" o usvojenim dopunama Zakona o električnoj energiji Federacije BiH.
Usvojene dopune ograničavaju poskupljenje električne energije na maksimalno 20 posto, što je obradovalo privrednike, ali Kopač smatra da su protivne pravnom poretku Energetske zajednice.
- Ovaj zakon je suprotan pravnom poretku Energetske zajednice koji je međunarodna obaveza BiH. Direktiva o tržištu električne energije dozvoljava ograničenu regulaciju cijena za domaćinstva, a nikako za industrijske kupce! Razumijem emocije zbog trenutnih visokih cijena električne energije, ali privredi bi mogli privremeno pomoći na način, koji ne bi bio protivan međunarodnim obavezama.
Vlada u susjednoj Republici Srbiji je privremeno obavezala državnu Elektroprivredu Srbije, da ne podigne cijene industrijskim kupcima na trenutni tržišni nivo. To su napravili kao vlasnici i time nisu narušili tržišta električne energije, dok najnoviji zakon Federacije uspostavlja novi pravni poredak u jednom delu BiH - rekao je Kopač za N1.
On navedene dopune zakona vidi kao reagovanje u panici.
- Najviše mi je žao, da se tim zakonom ruši pravni poredak države BiH i nisam siguran, da su oni koji su glasali za taj nepotreban zakon svjesni tragičnih posljedica za BiH kao državu koje će biti rezultat takvog nesmislenog i brzog reagiranja u panici zbog tržišnih zbivanja - zaključio je Kopač.
Poslodavci se nadaju da će biti aneksirani i ugovori o cijeni struje koje su pojedine firme potpisale ranije.
- To je već zakon kad se objavi, ja bih rekao jedna dobra mjera. Povećanje od 20 posto je nešto što će se manje, više moći podnijeti bez nekih značajnih posljedica, neće se preliti na građane što je vrlo važno i s treće strane daje Elektroprivredi prostor da ipak iskompenzira taj dio povećanih troškova zbog povećane cijene uglja - rekao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, te dodao:
- Naravno ne sve, ali ja mislim većinu tih troškova i Elektroprivreda će naći snage da to podnese.
Adnan Smailbegović. arhiv
IZVRŠENA EKSHUMACIJA
STRUJA ISKLJUČENA