Izbori u Bosni i Hercegovini koji bi se održali po sadašnjem sistemu ne bi donijeli ništa dobrog i samo bi još produbili krizu, izjavio je u Briselu hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
- Ako se izbori održe pod ovakvim uvjetima, mi upozoravamo da bi oni destabilizirali državu, da neće pridonijeti ničemu dobrom, nego će se kriza nastaviti i biti još veća - izjavio je Grlić Radman prije početka sastanka ministara vanjskih poslova država članica EU, na kojem je jedna od tema stanje u Bosni i Hercegovini.
Grlić Radman je istaknuo da je važno osvijestiti kod drugih država članica koliko je za stabilnost, prosperitet i funkcionalnost BiH važna promjena izbornog zakona koji će zadovoljiti sva tri konstitutivna naroda i ostale.
- Želimo dati doprinos u tom smjeru - rekao je Grlić Radman.
Na pitanje hoće li ministri razgovarati o posljedicama eventualnog izostanka dogovora o izbornoj reformi i o sankcijama protiv Republike Srpske zbog nekih secesionističkih poteza, Grlić Radman je rekao da ne vjeruje da će rasprava ići u tom smjeru.
- Nema puno vremena za to, fokus je na krizi na istočnim granicama Evrope. Mi upozoravamo na to da ne bude domino-efekta, da kriza na istočnim granicama ne utječe na krizu na zapadnom Balkanu - rekao je.
Glavna tema sastanka šefova diplomatija država članica EU je stanje vezano za Ukrajinu kojoj prijeti invazija Rusije. Austrijski ministar vanjskih poslova Aleksandar Šalenberg (Alexander Schallenberg) upozorio je na opasnost da zapadni Balkan postane igralište nekih aktera izvan EU.
- Integritet Bosne i Hercegovine ne može doći u pitanje. Moramo biti jako pažljivi da Bosna i Hercegovina i Balkan ne postanu igralište za aktere van EU - rekao je Šalenberg.
Dodao je da su najave srpskog čelnika u BiH Milorada Dodika i Republike Srpske o prebacivanju nadležnosti s države na entitet krajnje opasni.
Na pitanje koji je trenutno veći problem, secesionističke najave iz RS ili pitanje izborne reforme, Šalenberg je rekao da su kratkoročno gledajući opasniji potezi Republike Srpske.
- Povlačenje iz pravosudnog sistema, vojske i sigurnosnih snaga ne dolazi u obzir. Mi ćemo razmisliti o tome što ćemo poduzeti. Spremni smo zaustaviti znatna finansijska sredstva i nastavit ćemo tako ako RS ne bude za integritet BiH i onda će osjetiti posljedice - rekao je austrijski ministar.
Visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Žozep Borelj (Josep Borrell) ukazao je na važnost rasprave o Bosni i Hercegovini u kojoj raste nacionalistička i separatistička retorika.
- Ministri vanjskih poslova trebat će odlučiti kako zaustaviti takvu dinamiku u BiH i izbjeći raspad BiH. Ovo je kritičan trenutak - rekao je Borelj.
Irski ministar vanjskih poslova Sajmon Koveni (Simon Coveney) istaknuo je važnost izborne reforme koja bi urodila funkcionalnom vladom nakon izbora.
- Evropska unija bi željela vidjeti da se razgovori o izbornoj reformi uspješno zaključe dogovorom kako bi izbori imali integritet, odnosno da urode funkcionalnom vladom nakon izbora - rekao je Koveni.
Nakon rasprave o BiH neće biti nikakvih zaključaka niti se očekuju ikakve odluke.
Dio zemalja zagovora uvođenje sankcija protiv Dodika i Republike Srpske, a jedan dio, u kojem su, prema diplomatskim izvorima, Hrvatska, Slovačka, Slovenija, Mađarska, Grčka i još neke zemlje, traži od prve grupezemalja da obrazlože svrsishodnost tih sankcija, odnosno da li bi one one polučile željeni učinak.