Nakon napada ruske vojske na nuklearnu elektranu Zaporožje, najveću u Evropi, nije registriran povećan nivo zračenja i stanje je redovno, potvrdili su nam u Agenciji za nuklearnu sigurnost BiH.
NEMA POJAČANE RADIJACIJE
U periodu globalne nuklearne prijetnje, te borbi u blizini nuklearnih postrojenja, prate se podaci sa oko 3.500 stanica na isto toliko lokacija u regionu, među kojima je i desetak u BiH
Tešanović: Formiran tim. Avaz
Nakon napada ruske vojske na nuklearnu elektranu Zaporožje, najveću u Evropi, nije registriran povećan nivo zračenja i stanje je redovno, potvrdili su nam u Agenciji za nuklearnu sigurnost BiH.
Prema riječima zamjenika direktora Agencije, Zorana Tešanovića, ove informacije potvrđene su i iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
- Od samog početka rata u Ukrajini, s obzirom da se tamo nalaze četiri nuklearne centrale i 15 reaktora, kao i objekti za skladištenje nuklearnog goriva, državna Agencija je povećala svoju pozornost. Danas je direktor formirao i tim za praćenje i koordinaciju svih događaja u skladu sa našim državnim Akcionim planom zaštite stanovništva od jonizirajućeg zračenja u slučaju vanrednog događaja, nuklearnog udesa i nastanka nuklearne štete – kazao nam je Tešanović.
Zbog incidenta u Zaporožju direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju najavio je odlazak u Ukrajinu.
- I mi pratimo šta se dešava. Oslonjeni smo dijelom na naše entitetske zavode za javno zdravstvo i njihove Centre za zaštitu od zračenja i u stalnoj smo komunikaciji s njima. O formiranju ovog tima obavijestićemo Ministarstvo sigurnosti BiH – dodaje Tešanović.
U periodu globalne nuklearne prijetnje, te borbi u blizini nuklearnih postrojenja, prate se podaci sa oko 3.500 stanica na isto toliko lokacija u regionu, među kojima je i desetak u BiH.
- Jako je važno da je i monitoring sistem u Ukrajini u funkciji i to nam je danas potvrđeno – dodaje Tešanović.
Agencija nema funkciju da donosi preporuke stanovništvu, koje ovih dana masovno kupuje jod. U slučaju bilo kakvog vanrednog događaja, kaže Tešanović, uključile bi se Vijeće ministara i Ministarstvo sigurnosti, zajedno sa ostalim institucijama.
- Kao državno regulatorno tijelo možemo dati podršku institucijama pri donošenju odluka, naravno u koordinaciji sa državama u okruženju, Međunarodnom agencijom za atomsku energiju u Beču i EURODEP-om u Briselu – ističe Tešanović.