Državljaninu Bosne i Hercegovine Osmanu Osmanoviću, koji je pred Višim sudom u Beogradu osuđen na pet godina zatvora zbog ratnih zločina, trebalo suditi u BiH.
Saopćio je ovo Fond za humanitarno pravo (FHP) iz Beograda.
- Karakter sukoba na prostoru Jugoslavije zahtjeva da se procesuiranju osumnjičenih za ratne zločine pristupi regionalno, odnosno da postoji čvrsta saradnja između tužilaštava u regionu. Državljani BiH koji su osumnjičeni za ratne zločine i koji budu uhapšeni na teritoriji Srbije moraju biti predati pravosuđu BiH na dalje postupanje, i obrnuto - ističe se u sopćenju FHP-a.
Ocijenili su da je suđenje Osmanoviću i donošenje presude još jedna od prepreka koja će stajati na putu regionalne saradnje između Srbije i BiH koja se tiče suđenja za ratne zločine i suočavanja sa prošlošću.
- Odnosi između BiH i Srbije su već neko vrijeme opterećeni brojnim problemima koji se tiču odugovlačenja i nespremnosti Srbije da prizna presudu Suda BiH u slučaju generala Novaka Đukića i nemogućnošću vlasti Srbije da efikasno procesuiraju ratne zločine, ali i stanu na put normalizaciji glorifikovanja osuđenih za genocid u Srebrenici i davanja prostora u javnosti ratnim zločincima - naglašeno je iz FHP-a.
Viši sud u Beogradu donio je 18. februara 2022. godine presudu kojom je Osmanović osuđen jer je u svojstvu inspektora policije Brčko nečovječno postupao prema jednom pripadniku Vojske Republike Srpske i dvojici civila srpske nacionalnosti, koji su bili zatočeni u logoru “Rasadnik” u naselju Gornji Rahić (Brčko, BiH).
Osmanović je uhapšen u novembru 2019. godine na graničnom prijelazu Sremska Rača između Srbije i BiH i od tada se nalazi u pritvoru.
Odmah po hapšenju Osmanovića, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je zatražilo od Srbije njegovo izručenje i ustupanje predmeta, s obzirom da je Osmanović državljanin BiH, da je krivično djelo izvršeno na teritoriji BiH, gdje se nalaze i svjedoci i oštećeni, ali su taj zahtjev institucije Srbije odbile.
Osmanović nije jedini državljanin BiH koji je uhapšen na graničnom prijelazu sa Srbijom i kojem se sudilo pred sudom u Srbiji.
FHP je naveo da je izuzetak od ovog pravila jedino slučaj Edina Vranja, također državljanina BiH, kojeg su srbijanske vlasti uhapsile prošle godine i koji je izručen pravosuđu BiH.