Florens Hartman (Florence Hartmann), novinarka i bivši portparol Haškog tribunala, u intervjuu za "Dnevni avaz" osvrnula se na Zakon o negiranju genocida, postupke ambasadora Rusije u BiH Igora Kalabuhova, utjecaj Rusije u BiH...
INTERVJU
Inckov zakon je bio neophodan, istakla je
Hartman: Ambasador Kalabuhov prijeti ljudima na ulici. Arhiva
Florens Hartman (Florence Hartmann), novinarka i bivši portparol Haškog tribunala, u intervjuu za "Dnevni avaz" osvrnula se na Zakon o negiranju genocida, postupke ambasadora Rusije u BiH Igora Kalabuhova, utjecaj Rusije u BiH...
Na samom početku intervjua Hartman je dala mišljenje o Zakonu o negiranju genocida, koji je na samom kraju svog mandata donio bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Incko (Inzko).
- Taj zakon je bio neophodan. Puno je vremena trebalo da ga donese. Vrlo je bitno što je to urađeno. Naravno, šteta je što je urađeno na taj način, a ne putem institucija u BiH. Ali, kada imate namjernu blokadu da to spriječite, nije postojalo drugo rješenje. A zašto je bilo to bitno? Pa zato što je negiranje genocida dobilo veliki zamah u posljednjih 10 i više godina.
Veliki broj ljudi smatra da je ovo najveća kriza u BiH od agresije na našu zemlju. Mjesecima smo svjedoci secesionističke retorike Milorada Dodika. Može li doći do novih sukoba u našoj zemlji?
- Današnja situacija se mnogo razlikuje od one iz 1992. godine. Ali to ne znači da ne postoji opasnost od velikih problema. Hoće li biti rata, ne znam. Razlika je u tome da nema potrebe za osvajanjem teritorije, jer je to već urađeno. Teritorija, koja je nešto što se želi povezivati sa samo jednom etničkom komponentom, bez obzira koja, i da se može na toj osnovi tvrditi da se može otcijepiti ili uništiti BiH, u tome je problem. Dodik je sam rekao šta želi uraditi. Jednom je kazao da je to secesija, što planira u roku od šest mjeseci. Rusi su tražili da ne priča više o secesiji, nego o osamostaljenju.
Hartman je istakla i to da sada u BiH opasnost ne predstavljaju tenkovi, nego da su lokalni problemi dobili potpuno novu dimenziju jer je Rusija totalno upletena u ovo i stoji iza svih onih koji žele destabilizirati BiH.
- Ruski utjecaj je veliki. Sadašnji ruski režim želi postići svoje ciljeve. Zainteresirani su za zapadni Balkan. Postoji izgrađivanje njihovog utjecaja na ovim prostorima od 2012. godine. Godinu kasnije je Putin jasno rekao da je zainteresiran za Srbiju, BiH, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju. To je vrlo jasno. Otada gradi ozbiljne stvari. Da li je to naftovod, vojna pomoć, kako Srbiji tako i RS.
- Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov prijeti ljudima na ulici. Kako može jedan ambasador u ovoj zemlji da vam prijeti? S kojim pravom on to radi? S kojim pravom on kaže da se ova država ne može približiti NATO savezu - zaključila je Hartman.
PRIVREDNI GIGANTI
LEGENDARNI BH. STRUČNJAK
"ŽENE SU MI DOŠLE GLAVE"
JUŽNA INTERKONEKCIJA
HAOTIČNO STANJE
PJEVAČ U PROBLEMU