Zastupnik u Bundestagu Josip Juratović pozdravio je najavu njemačkog kancelara Olafa Šolca (Scholz) da će se Njemačka više zalagati za zapadni Balkan i da je potrebna jasna EU perspektiva za region.
ŠTA SE ČEKA
Ekonomska pomoć je potrebna BiH i zapadnom Balkanu, ali se ona mora uvjetovati procesima evropskih integracija
Juratović: EU nije kompaktna. Twitter
Zastupnik u Bundestagu Josip Juratović pozdravio je najavu njemačkog kancelara Olafa Šolca (Scholz) da će se Njemačka više zalagati za zapadni Balkan i da je potrebna jasna EU perspektiva za region.
Inicijativa o kojoj već duže vrijeme govore i poslanici Bundestaga, prijatelji BiH, među kojima je i Juratović, sada se mora intenzivirati.
- Vrlo je bitno da naš rad u parlamentu bude popraćen i kroz politiku vlade Njemačke. Sad je cijela priča kompaktnija nego što je bila u eri Angele Merkel. Intenzivno se moramo pozabaviti demokratizacijom regije, jačati demokratske institucije i njihovu funkcionalnost. To nam sad mora biti glavni cilj - kaže Juratović.
Podržava sankcije koje je Britanija nametnula Dodiku i Cvijanović. Njemačka vodi diskusiju s članicama EU, ali bez puno uspjeha, jer EU nije kompaktna.
- Traži se način kako će se i s naše strane kroz sankcije pritisnuti određeni ljudi, pogotovo ovi što rade na secesiji, ali drago mi je da se počelo sankcionirati i po pitanju kriminala i korupcije. Tu je ključ svega. Kriminal i korupciju treba suzbijati kroz funkcionalnost sudstva i tužilaštva. Oni moraju proraditi - ističe Juratović.
Ekonomska pomoć je potrebna BiH i zapadnom Balkanu, ali se ona mora uvjetovati procesima evropskih integracija. Juratović kaže da će se novac moći usmjeravati samo u određene projekte.
- Ti projekti mogu se financirati samo ako će se u isto vrijeme provoditi reforme po pitanju demokratizacije i funkcionalnosti institucija. Ne smije proći nijedan cent bez uvjeta, jer na taj način je do sada nagrađivano postojeće stanje - smatra Juratović.
Naglašava da se Ustav BiH mora poštovati, a izbori moraju biti održani.
- Ne smije nam se dogoditi ono što se desilo u Mostaru, da 12 godina nema izbora zato što se dvije stranke ne mogu dogovoriti. A koje su se ustvari dogovorile da su podijelile grad i izbore nisu ni željele. Apsurd je da neko želi u EU, a ne poštuje presude međunarodnih sudova - kaže Juratović.
ISTRAGA U GORAŽDU
NEGATIVNO PO ZDRAVLJE