AmCham Srbija i AmCham Crna Gora okupili su glavne aktere u borbi protiv nelegalne trgovine na konferenciji „Regionalna konferencija o suzbijanju nelegalne trgovine“, koja je održana od 30. maja do 1. juna u Crnoj Gori.
CRNO TRŽIŠTE
Konferencija je okupila predstavnike inspekcijskih, carinskih i policijskih organa, kao i drugih resornih aktera u čijoj je nadležnosti suzbijanje nelegalne trgovine
Učesnici konferencije u Crnoj Gori. Agencije
AmCham Srbija i AmCham Crna Gora okupili su glavne aktere u borbi protiv nelegalne trgovine na konferenciji „Regionalna konferencija o suzbijanju nelegalne trgovine“, koja je održana od 30. maja do 1. juna u Crnoj Gori.
Konferencija je okupila predstavnike inspekcijskih, carinskih i policijskih organa, kao i drugih resornih aktera u čijoj su nadležnosti suzbijanje nelegalne trgovine i zaštita prava intelektualne svojine, kao i predstavnike privrede iz četiri države - Republike Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske.
Ovom prilikom razmijenjene su najbolje prakse u provođenju i koordinaciji nadzora nad sivom ekonomijom, podijeljena su iskustva javno-privatne saradnje na putu suzbijanja nelegalne trgovine, ali su i razmotreni potencijali daljnjeg razvoja međudržavne saradnje.
Učestvovale četiri države. Agencija
- Bolja saradnja među državnim organima, kao i države i privrede regiona, s ciljem suzbijanja nelegalne trgovine, jedan je od prioriteta ka kreiranju stabilnog poslovnog okruženja neophodnog za uspješnu realizaciju postojećih i privlačenje novih investicija - naglasila je Amalija Pavić, zamjenica izvršne direktorice AmChama Srbija.
U ime Bosne i Hercegovine, u radu konferencije učestvovali su Miro Džakula, direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, i Zoran Galić, direktor Granične policije BiH.
- Uprava za indirektno oporezivanje posljednjih godina bilježi sve značajnije rezultate na suzbijanju crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda. Samo u prošloj 2021. godini, službenici sve četiri grupe za suzbijanje prekršaja i krijumčarenja u UIO spriječili su nezakonito prometovanje cigareta i duhana u vrijednosti od 5,5 miliona KM. Imali smo zaista mnogu uspješnih akcija, posebno u saradnji s Tužilaštvom BiH i Državnom agencijom za istrage i zaštitu BiH (SIPA), što je ujedno rezultiralo činjenicom da smo u prošloj godini prvi put imali porast broja izdatih trošarinskih markica, i to prvi put čak od 2009. godine, od kada se počela usklađivati trošarinska politika u BiH s legislativom EU - kazao je Džakula.
Dodao je kako dodatno ohrabruje i podatak da i u ovoj 2022. godini i dalje bilježe rast broja izdatih trošarinskih markica za obilježavanje cigareta i duhana, i to za oko 30 posto.
-
Džakula: Značajni rezultati. Agencije
Svaka država, pa tako i BiH, teži ka tome da smanji razinu sive ekonomije i da što veći dio nelegalnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina prebaci u legalne tokove. Da bi se to postiglo, neophodno je da se ostvari kvalitetna suradnja sa carinskim organima iz susjednih zemalja. Potpisani su mnogi sporazumi o suradnji po carinskim pitanjima, te su uspostavljene kontakt-tačke za razmjenu operativnih informacija sa Carinskom upravom Republike Hrvatske, Upravom carina Republike Srbije, Upravom prihoda i carina Crne Gore, Carinskom upravom R. Slovenije, kao i carinskom administracijom Republike Turske - naglasio je Džakula.
Razmjena informacija odvija se na osnovu zahtjeva i do sada se pokazala veoma efikasnom u cilju sprečavanja krijumčarenja i nedozvoljene trgovine raznom robom, a posebno duhanom i duhanskim prerađevinama.
- Također, Uprava učestvuje i u međunarodnim aktivnostima na polju borbe protiv nelegalnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina. U prethodnom razdoblju provedene su mnoge operativne akcije, što se planira i u budućem razdoblju. Posebno treba istaći aktivnosti koje se poduzimaju u okviru projekta UNODC - Programa kontrole kontejnera u BiH. Uspostavljeni zajednički timovi u BiH kontinuirano vrše razmjenu podataka i informacija s drugim timovima koji su uspostavljeni u Crnoj Gori i Srbiji - dodaje Džakula.
Bitno je istaći da je saradnja sa zemljama iz regiona u mnogim slučajevima do sada rezultirala sprečavanjem krijumčarenja duhana i duhanskih prerađevina, te su tom prilikom oduzete značajne količine cigareta koje su se pokušale prodati na tzv. crnom tržištu. UIO će i u narednom razdoblju ulagati dodatne napore da podigne saradnju sa zemljama iz regiona na veći nivo.
Marko Miročević, izvršni direktor AmChama Crna Gora, istakao je kako američke privredne komore u regionu blisko sarađuju po velikom broju pitanja, jer su i izazovi, ali i težnje ka boljem poslovnom okruženju zajednički.
- Ova konferencija je bila odlična prilika da se razmijene najbolje prakse između nadležnih organa, da se oni povežu i da se istaknu svijetli primjeri saradnje države i privrede, koji daju odlične rezultate. AmCham Srbija i AmCham Crna Gora su ponosni na činjenicu da smo, okupljajući nadležne institucije iz regiona, dali zamajac njihovoj bližoj saradnji - naglasio je Miročević.
Rješavanje problema nelegalne trgovine jedan je od prioriteta nove Vlade Crne Gora jer će se to direktno odraziti na finansijsko zdravlje naše države i nova radna mjesta, kazao je Zoran Miljanić, ministar bez portfelja u Vladi Crne Gore.
- Drago mi je da je Crna Gora izabrana da bude domaćin ove značajne regionalne konferencije, koja okuplja predstavnike državnih organa iz četiri države, i vjerujem da će zaključci ove konferencije doprinijeti operativnim poboljšanjima u borbi protiv nelegalne trgovine i boljoj zaštiti prava intelektualne svojine i kod nas i u regionu - naglasio je Miljanić.