ANALIZIRAMO

Predizborna kampanja (ni)je počela, ali narativ je jasan: Ratnohuškačkom retorikom do cilja

Za potrebe kampanje i dizanja tenzija SDA je odlučila uključiti mnogo širi dijapazon neprijatelja od HDZ-a ili Dodikovog SNSD-a

Kampanja SDA: Širenje panike i straha. Arhiv

Piše: Danijal Hadžović

17.8.2022

Ne, predizborna kampanja nije počela. No, ni kada zvanično počne, 2. septembra, vjerovatno nećete primijetiti preveliku razliku, osim što će vam grad biti oblijepljen predizbornim plakatima. U stvarnosti će političke stranke samo nastaviti s već započetim predizbornim aktivnostima.

Kandidati već uveliko obilaze gradove, drže tribine, šetaju po crvenom tepihu, posjećuju koncerte i u konačnici šalju teške i zapaljive poruke.


Utočište hulja

U ovom pogledu posebno su angažirani i aktivni u Stranci demokratije akcije (SDA). Suočeni s brojnim aferama, osipanjem stranke i ujedinjenom opozicijom protiv sebe, ova stranka odlučila je pokrenuti možda i najzapaljiviju kampanju u svojoj historiji.

(Ne)zvanično, kampanju su počeli još u martu obilascima dijaspore, a pod krinkom da iseljene Bosance i Hercegovce animiraju da glasaju na izborima. Mnogi su smatrali da je stvarna namjera ovoga bila da pad popularnosti koji trpe na domaćem terenu pokušaju nadoknaditi u dijaspori. Ipak, ako je to i bila misija, u konačnici se može smatrati neuspješnom, s obzirom na to da će, prema podacima CIK-a, svega 69.872 građana iz dijaspore imati pravo glasa. Poređenja radi, na prvim izborima 1996. bilo je oko pola miliona registriranih glasača iz dijaspore.

No, ono što SDA ne prepušta slučaju jeste kreiranje atmosfere koja bi njima išla naruku. Dominiraju ratna retorika te nastojanja da se kod Bošnjaka budi osjećaj straha i panike. I dok su međunarodni predstavnici željeli iskoristiti posljednji voz prije izbora da pokušaju bh. političare privoljeti da nađu kompromis o Izbornom zakonu, SDA je u svemu vidjela priliku da politički profitira.

Odbijajući bilo kakav dogovor, još i prije nego što je objavljeno da su pregovori propali, propagandni krugovi SDA su lidera NiP-a Elmedina Konakovića počeli proglašavati izdajnikom koji je navodno pristao na sve zahtjeve HDZ-a BiH i Dragana Čovića.


Već viđeno

Za potrebe kampanje i dizanja tenzija krugovi bliski SDA stvaraju sliku da se Bošnjaci sada suočavaju s mnogo širim dijapazonom neprijatelja od HDZ-a ili Dodikovog SNSD-a. Tako se plasiraju teorije da se iza izmjena Izbornog zakona kriju planovi ključnih zapadnih sila da obesprave i ponize Bošnjake, a podrže politike Dodika i Čovića. Lider nam je poručio, također, kako su nas „prebrojali“ i da tačno znaju koliko nas ima spremnih za pušku.

U tom pogledu SDA i Izetbegovića se nastoji prikazati kao stub koji se svemu tome odlučno protivi, a opozicija kao skup stranih plaćenika i smutljivaca koji služe neprijateljima.

Manir je to svih autokratskih zloćudnih nacionalističkih režima, od Miloševićeve Srbije, do Lukašenkove Bjelorusije, koji se u stanjima krize i straha pokazuje očigledno efikasnim.

Opozicija, s druge strane, promovira se prilično smirenije, nastojeći akcent staviti na svoje uspjehe prije svega u Kantonu Sarajevo i afere svojih protivnika. Ipak, desetine botovskih profila, uz otvorenu saradnju pojedinih medija, na njih su se ustremile žestokim ličnim napadima i teškim optužbama. Da li će sve to dati željeni rezultat, saznat ćemo za nešto više od mjesec.


Islamski Komšić

Kampanji SDA i širenju antizapadnog narativa o tome kako su navodno ključni zapadni predstavnici usmjereni protiv interesa BiH odlučio se pridružiti i njihov vjerni partner Željko Komšić, sa svojim DF-om, odlučan u svojim zapaljivim izjavama nadmašiti i svoje partnere iz SDA. Tako je Komšić, koji u Predsjedništvu sjedi kao hrvatski član, izjavio da je motiv stranaca za ono što rade u BiH „antiislamski“, dok je njegov zastupnik u Državnom parlamentu Zlatan Begić izjavio kako su evropske zemlje vođene „vjerskim rasizmom“.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.