SKUP U NEUMU

Gudeljević: Zdravlje djece nam je najvažnije

Očekujem da će nam razmjena mišljenja ovdje u Nemu pomoći da dođemo do zaključaka kako se u budućnosti pripremiti za slične situacije, rekla je Gudeljević

Sa održanog skupa. FENA

A. O. / Fena

13.10.2022

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Ankica Gudeljević obratila se u srijedu sa stručnog skupa u Neumu "Za zdravlje svakog djeteta - značaj javnog zdravlja u kriznim situacijama".

Naime, ona je kazala kako je zdravlje djece svima najvažnije radi čega je važno detaljno analizirati kako je pandemija covida-19 utjecala na njihovo zdravlje, ocijenivši da je vrlo važno znati i kako se pripremiti za krizne situacije koje zasigurno nisu iza nas.

- Zdravlje djece je svakako svima nama najvažnije, stoga, je vrlo važno da detaljno analiziramo kako je pandemija covida-10 utjecala na zdravlje djece, s kojim problemima su se djeca susretala i kako te probleme rješavati - kazala je Gudeljević.

Napomenula je kako je važno vidjeti i koja su to iskustva i naučene lekcije koje nosimo sa sobom iz pandemije koranavirusa.

Ona je u pauzi neumskog skupa u izjavi za novinare pojasnila ulogu svog ministarstva u pandemiji covida -19, tj. onog što je Ministarstvo moglo uraditi i što je uradilo.


Razmjena mišljenja

- Očekujem da će nam razmjena mišljenja ovdje u Nemu pomoći da dođemo do zaključaka kako se u budućnosti pripremiti za slične situacije, a uvjerena sam da krizne situacije nisu iza nas i da će ih u budućnosti biti još više - ustvrdila je ministrica.

Stručni skup održava se u organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i UNICEF BiH u okviru Regionalnog projekta za smanjenje posljedica pandemije covida-19 na živote djece i porodica Zapadnog Balkana i Turske - komponenta zdravstvo za BiH i u okviru zajedničkog programa UN-a Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini", koji podržava Švicarska agencija za razvoj i suradnju.

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniša Skočibušić istaknuo je kako skupom žele postići da opća i stručna javnost razmjeni informacije i planira za budućnost, što učiniti u novim koracima kako bismo imali kvalitetnije zdravstvo i zaštićeniju djecu i odrasle.

Spomenuo je i niz aktivnosti koje su se našle na skupu, a koje su važne za razvoj javnoga zdravlja poput dojenja, imunizacije, odgovora na covid krizu i slično.

U konačnici, bit će održan sastanak koordinacije direktora za javno zdravstvo svih županija u FBiH, kojima će se priključit njihovi partneri iz međunarodnih organizacija koji zajedno s njima rade na promociji vakcinicije protiv covida-19 i unaprjeđenju redovitog programa imunizacije.

Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez ocijenio je kako je današnji skup još jedna dobra prilika da se reafirmira uloga i važnost javnoga zdravstva u BiH, odnosno da se da osvrt na cjelokupnu pandemiju i na odgovor svih razina vlasti, ali također i ulozi i važnosti Zavoda za javno zdravstvo u cijelom procesu, kao i svim partnerima koji su bili s njima tijekom krize.

Kako je naglasio, posebno UNICEF-u, s obzirom na to da je na skupu dan osvrt na posljedice koje je covid ostavio ne samo na djecu nego i na ono što je urađeno za tu djecu i ono što će sutra, nakon covida, uraditi s djecom, u smislu zdravog rasta i razvoja.


Broj vakcinisane djece

Voditeljica programa za zdravstvo i rani rast i razvoj UNICEF-a BiH Fatima Čengić kazala je kako je covid -19 kao zarazno oboljenje pokazalo koje opasnosti nose epidemije i pandemije.

- Broj vakcinisane djece u redovnim programima vakcinacija je u zabrinjavajućem opadanju, kako u BiH, tako i u svijetu. Mi svi želimo da su naša djeca zaštićena i sigurna, pa s ovog skupa apeliramo na roditelje da ne propuštaju redovni program vakcinacija i da vakcinišu djecu kako bi ih zaštitili od posljedica bolesti kao što su morbili, difterija, tetanus ili veliki kašalj", rekla je Čengić.

Pojasnila je i koje aktivnosti UNICEF trenutno provodi.

U tom smjeru UNICEF nastavlja raditi za zdravlje svakog djeteta. Neke od aktivnosti odnose se na daljnje unaprijeđenje hladnog lanca za čuvanje vakcina, digitalizaciju podataka o imunizaciji kao i unaprijeđenje zdravstvenog sustava za odgovor na javnozdravstvene izazove s kojima se možemo suočiti - dodala je voditeljica programa za zdravstvo i rani rast i razvoj UNICEF-a BiH.

Zdravstveni profesionalci iz Federacije BiH koji prisustvuju stručnom skupu u Neumu će u narednim danima imati priliku sudjelovati u edukativnim radionicama o interpersonalnoj komunikaciji i komunikaciji s medijima u promociji vakcinisanja protiv covida-19 i redovite imunizacije djece i mladih, slušati predavanja o važnosti, zaštiti i promociji dojenja kao zlatnog standarda dječje prehrane, te razmijeniti dosadašnja iskustva u provedbi vakcinisanja protiv covida-19 u Federaciji BiH, ali i redovitoj imunizaciji djece i mladih.

Skup traje do 15. oktobra.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.