Službenim zatvaranjem protupožarne sezone utihnula je i priča o nabavci letjelica za gašenje požara.
TRAKAVICE
Iz Vlade HNK, na čijem je području ove sezone zabilježen 2.331 požar, i ljetos apelirali
Umorni vatrogasci s naprtnjačama: Svake godine isti prizori. Arhiv
Službenim zatvaranjem protupožarne sezone utihnula je i priča o nabavci letjelica za gašenje požara.
U zaborav je, izgleda, pala višednevna borba s vatrenom stihijom na području Hercegovine, od Konjica do Čapljine, pogotovo onom na području Parka prirode „Blidinje“ i Neuma, a iako su umornim vatrogascima i volonterima u pomoć pristizali helikopteri iz RS i kanaderi iz Hrvatske, pravi spas je donijela kiša.
Isti scenarij se, vjerovatno, očekuje i naredne sezone, jer iz Federalne vlade, s Fadilom Novalićem na čelu, nema nikakvog glasa o tome šta se radi u vezi s formiranjem vlastitih zračnih kapaciteta u borbi protiv požara.
Podsjetimo, 7. oktobra prošle godine Federalna vlada usvojila je informaciju o potrebi nabavke letjelica za zaštitu i spašavanje materijalnih dobara u Federaciji BiH, koju je sačinila Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ). Dvadeset dana poslije Vlada je imenovala radnu grupu za izradu elaborata o nabavci letjelica. Potom su krajem marta ove godine u budžetu, kako su to na sva zvona iznosili, osigurali 30 miliona KM za tu namjenu.
Uprkos usvojenom elaboratu, Vlada FBiH je formirala novu radnu grupu, koja je, uz najave o nabavci dva air traktora i dva helikoptera, predložila ad hoc rješenje - pozajmljivanje letjelica, i to uz višemilionske iznose, gdje se u cijeloj priči prednost dala formiranju posebnog pravnog subjekta.
I dok nikakvog traga o novom pravnom subjektu nema, dotle se potpuno zanemarila činjenica da je španska kompanija, koja je jedina ovlaštena za prodaju i logističku podršku američkog „Air Tractora“, zbog ogromne potražnje za ovim letjelicama iz Grčke, Turske i drugih zemalja produžila rok isporuke na dvije godine. Zanimljivo, pojedini članovi radne grupe koje smo pozivali odbijali su govoriti na ovu temu.Iz Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, na čijem području je samo tokom ove sezone, i to do 1. oktobra, zabilježen 2.331 požar, godinama apeliraju i ukazuju na prijeku potrebu nabavke letjelica za gašenje požara.
Pogotovo jer požari nerijetko bjesne na nepristupačnim i miniranim terenima. Apelirali su i ljetos i bili spremni na sufinasiranje.
Pero Pavlović, portparol Vlade HNK, podsjetio je na to da je Vlada HNK još 2017. godine uradila stručnu studiju i imenovala komisiju, koja je procijenila da bi najbolje i najisplativije rješenje bila letjelica „Air Tractor AT-802 Fire Boss“, vrijedna 6,5 miliona KM. Letjelica bi, tada je rečeno, bila stacionirana u hangarima Aerodroma Mostar.
- Sami, naravno, nismo mogli krenuti u taj proces, jer nismo imali uvjeta ni finansijskih mogućnosti i stoga smo tražili pomoć od viših razina vlasti. Potom se Vlada FBiH izjasnila da će krenuti u taj proces. Šta je s tom nabavkom, morate njih pitati - rekao nam je Pavlović.
LEGALIZACIJA OBJEKATA
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH
PUT BISTRIK-LAPIŠNICA
"AVAZ" NA LICU MJESTA