Stanovnici glavnog grada BiH guše se u smogu, a Sarajevo je opet završilo na neslavnoj listi najzagađenijih gradova u svijetu.
ALARMANTNO
Sarajevo je, definitivno, najzagađeniji glavni grad Evrope kada je kvalitet zraka u pitanju, kaže Podić
Sarajevo jučer: Među najzagađenijim gradovima u svijetu. AVAZ
Stanovnici glavnog grada BiH guše se u smogu, a Sarajevo je opet završilo na neslavnoj listi najzagađenijih gradova u svijetu.
Sarajevo se jučer nalazilo među prvih deset najzagađenijih glavnih gradova u svijetu, a zrak koji Sarajlije udišu je ocijenjen kao nezdrav, s indeksom od 164.
Međutim, Sarajevo nije jedini bh. grad u kojem zvona odavno zvone na uzbunu. Zrak je jučer bio nezdrav i u Zvorniku, Tuzli, Sokocu, Goraždu i Bosanskom Novom, s vrijednostima indeksa kvaliteta iznad 150, podaci su mreže “AirVisual”.
Indeks kvaliteta zraka u Banjoj Luci iznosio je 64 i spada u kategoriju umjereno zagađenog, a, kako je objavljeno u najvećem dijelu BiH, kvalitet zraka jučer ujutro bio je u kategoriji nezdravog za osjetljive grupe.
Procjene Evropske agencije za životnu sredinu su alarmantne i kažu da zagađenje zraka na zapadnom Balkanu uzrokuje prijevremenu smrt oko 30.000 ljudi godišnje.
Anes Podić iz „Eko akcije“ kaže da ne iznenađuje to što smo vrlo često u vrhovima takvih lista, jer je u periodu zime količina zagađenja koje proizvodimo ogromna.
- Sarajevo je, definitivno, najzagađeniji glavni grad Evrope kada je kvalitet zraka u pitanju. Nažalost, uzrok je u tome što vlasti u BiH – od lokalnog, preko entitetskog, do državnog nivoa – ne rade ama baš ništa na tome da bi taj problem riješile - smatra Podić.
Građanima ostaje da se nadaju stabilnom vremenu ove zime kako bi zagađenje bilo koliko-toliko smanjeno.
- Emisije zavise od vremena, prošle dvije zime smo relativno imali sreću pa nije bilo toliko kritično - kaže Podić.
S indeksom u rasponu od 151 do 200, zrak je ocijenjen kao nezdrav, a njegove posljedice na zdravlje stanovnika su izražene. Moguća je pojava simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i dišnih organa, poput astme.
Preporučeno je smanjenje bilo kakve vrste aktivnosti plućnim i srčanim bolesnicima, trudnicama, djeci i starijim osobama.
POZNATA PJEVAČICA
ZBOG SLUČAJA "BOŠNJAK"
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH
NA DANAŠNJI DAN