Zastoj u vezi s podizanjem gornje granice duga SAD zasjenio je sastanak finansijskih čelnika Grupe sedam (G7), koji je počeo u četvrtak, pojačavajući strah od recesije u SAD, dok centralne banke traže umjereno usporavanje ekonomije nakon razdoblja rasta za globalnu ekonomiju.
Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) pojačao je pritisak na republikanske zakonodavce u srijedu da brzo podignu granicu dopuštenog zaduživanja vlade s trenutnih 31,4 triliona dolara ili rizikuju baciti najveću svjetsku ekonomiju u recesiju, javlja Reuters.
Očekuje se da će se američka ministrica finansija Dženet Jelen (Janet Yellen) suočiti s pitanjima svojih kolega iz grupe G7, koji su se sastali u japanskom gradu Nigati, o tome kako Vašington namjerava spriječiti turbulencije na finansijskim tržištima, već nervoznim nakon nedavnog 'propadanja' triju američkih regionalnih banaka.
- Neispunjavanje obaveza ugrozilo bi dobitke na kojima smo tako naporno radili tokom proteklih nekoliko godina u našem oporavku od pandemije. I izazvalo bi globalnu krizu koja bi nas još više vratila unazad - rekla je Jelen u četvrtak u Nigatiju.
Kriza u vezi s američkim dugom je glavobolja i za Japan, koji je ovogodišnji predsjedavajući G7 i najveći svjetski vlasnik američkog duga.
Glavni japanski finansijski diplomat Masato Kanda rekao je u utorak da bi finansijski čelnici G7 mogli raspravljati o gornjoj granici američkog duga, ali, vjerovatno, to neće eksplicitno spomenuti u zajedničkoj izjavi na kraju sastanka u subotu.
- G7 neće moći pronaći rješenje za ono što je čisto domaći i politički problem SAD, iako bi grupa mogla ponovo potvrditi svoju odlučnost da sarađuje u stabilizaciji tržišta ako dođe do navedenog scenarija - rekao je Takahide Kiuči (Kiuchi), član analitičar na istraživačkom institutu Nomura.
- Vašington je isključivo odgovoran da se to popravi. Ali kada stvari krenu po zlu, sve druge zemlje snose najveći teret – upozorio je on.