Bh. entitet RS je na pragu usvajanja prijedloga izmjena Zakona o objavljivanju zakona i propisa, čijim bi usvajanjem zvanično prestala obaveza da akti visokog predstavnika ugledaju svjetlost dana u "Službenom glasniku", a cilj je, kako tvrde za "Glas", zaštita i prava i ljudi na određenim pozicijama.
Jedina tačka
Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS po hitnom postupku je jedina tačka na dnevnom redu sedme posebne sjednice Narodne skupštine koja bi trebalo da počne sutra i to po okončanju ranije započetog redovnog zasjedanja.
Ovaj prijedlog dolazi u vrijeme kada se spekuliše da bi visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), kojeg vladajuća koalicija u RS-u ne priznaje, mogao da interveniše i nametne nove izmjene Krivičnog zakona BiH koje bi predviđale krivično gonjenje za nepoštivanje odluka OHR-a.
To bi, poručuju iz Dodikovog SNSD-a, posebno opasno moglo biti zbog polemika u vezi s tim ko polaže pravo na državnu imovinu BiH, a tvrde i da su predložene izmjene Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa u skladu sa zaključcima NSRS o načinu ponašanja prema odlukama visokog predstavnika izvan nadležnosti koje ima, te Ustava BiH.
Zamjenik šefa Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica kaže da iz zakonskog okvira treba brisati odredbu koja propisuje obavezu objava i odluka iz sjedišta OHR-a.
Mazalica tvrdi da će do početka same sjednice stići i potrebna mišljenja Vlade RS na predložene izmjene.
- Predlagači akta su poslanici skupštinske većine i SDS-a, a mišljenje Vlade će biti sastavni dio prijedloga do početka sjednice - kazao je on.
Ne sporeći da se u "Službenom glasniku RS" duže vrijeme već ne objavljuju odluke visokog predstavnika, dodaje da postoji bojazan da će se naći, naprimjer, tužioci i sudija koji će priznavati Šmitove odluke i suditi u skladu s tim.
Dvije stvari
- Najavljena je izmjena Krivičnog zakona gdje će odgovarati svi oni koji ne poštuju odluke visokog predstavnika, a ne želimo da iko odgovara na taj način. Treba se obezbijediti, a prvo bi krivično trebalo da odgovara Šmit, jer nema ni mandat ni podršku, ali vjerovatno će neko poštovati i njegove odluke, kao što je Centralna izborna komisija već uradila - zaključio je on.
Igor Crnadak je kazao da će poslanici te stranke učestvovati u raspravi, dok će se sve drugo čuti na sjednici.
- Očekujemo da na početku predlagač razjasni dvije stvari. Prvo - zbog čega predlagač zakona nije Vlada Srpske, a drugo, koliko smo razumjeli, ideja predloženog zakona jeste da se dodatno onemogući provođenje nametnutih odluka OHR-a. Ipak, s druge strane, prije samo nekoliko dana imali smo sjednicu vlada RS i FBiH koja je direktno nametnuta od OHR-a.
Moraju nam objasniti ove nelogičnosti, jer djeluje kao da vladajuća koalicija jedan dan priznaje OHR, a drugi ne - kazao je Crnadak.