Politička analitičarka Tanja Topić tokom gostovanja u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV izjavila je da udar na Ustavni sud jedne države jeste udar na tu državu i njen poredak.
Komentarišući aktuelnu situaciju u BiH i donošenje zakona kojim se zabranjuje primjena odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u entitetu RS, Topić je istakla da je riječ o kontroverznoj situaciji.
- Akteri koji su pokrenuli čitavu priču i koji je potenciraju posljednjih deceniju reći će da oni nastoje sačuvati ustavni poredak BiH, da se zalažu za demokratsko društvo i poštivanje Ustava, a kada vidite kakvi su postupci koji stoje iza toga, onda shvatite da se na ovaj način zaklinjanjem u Dejton i Ustav BiH razgrađuje država i podrivaju temelji na kojima počiva - kazala je Topić.
Sve je počelo, dodaje Topić, jednom vrstom udara na Ustavni sud BiH, koji, prema njenim riječima, predstavlja udar na državu i ozbiljno narušava njen ustavni poredak.
- Prateći jučerašnje izlaganje vidimo naglasak na poštivanju Dejtona i ostajanje u okvirima, ali i stalno naglašavanje i potenciranje priče o samostalnosti RS. Mislim da postoji uzak krug koji u to vjeruju. Dobar dio ljudi i saradnika koji participiraju u vlasti više u to ne vjeruje - istakla je Topić.
Podsjeća da saga o Ustavnom sudu traje godinama.
"Protjerivanje" sudaca
- Imali smo tu priču i 2016. godine, dakle punih sedam godina tapkamo u mjestu. Zahtjevi su tada bili isti da se iz Ustavnog suda BiH “protjeraju” strani suci i da se onemogući preglasavanje u Ustavnom sudu - pojašnjava Topić.
Napominje da je sve počelo kada je Ustavni sud BiH ostao bez jednog sudije iz redova srpskog naroda.
- Narodna skupština RS nije imenovala novog suca kog je trebalo imenovati. Svjesno su pravili blokadu. Političko rukovodstvo RS dalo nalog drugom sudiji Srbinu, gospodinu Zlatnu Kneževiću da napusti Ustavni sud. Pritisak je bio ogroman i taj je čovjek otišao. Tako su sami ostavili Ustavni sud bez srpskih sudija - pojasnila jeTopić.
Odnos Šmita i Dodika
Upitana kakav je odnos visokog predstavnika EU za Bosnu i Hercegovinu Kristijana Šmita (Christian Schmidt) i Milorada Dodika, Topić ističe da su od početka “prevashodno Milorad Dodik, a potom i svi ostali političari iz RS protiv Kristijana Šmita”.
- Oni ga od početka negiraju, čak do prizemnih vrijeđanja i omalovažavanja - istakla je Topić, napominjući da je kancelarija Visokog predstavnika još dio pravno-političkog sistema BiH.
- Sviđalo se to nekom ili ne, ne može se jednostranim potezima bilo kojeg dijela političkog establišmenta Kancelarija visokog predstavnika ukinuti - zaključila je Topić.