Sigurnosna situacija u BiH, nakon posljednjih napada režima iz RS na ustavnopravni poredak države, ponovo je na dnevnom redu u svjetskim centrima odlučivanja, a prema za sada nepotvrđenim informacijama, bit će razmatrana i na marginama Samita NATO-a, koji se 11. i 12. jula održava u Viljnusu u Litvaniji.
Potez Bajdena
Iako su prioriteti Sjevernoatlantskog saveza trenutno vezani za Ukrajinu, očekuju se odluke koje bi otklonile svaku sumnju da bi secesionistička politika Milorada Dodika mogla destabilizirati zapadni Balkan, pa čak i raspoređivanje NATO snaga u našoj zemlji.
Za angažman u BiH NATO ima uporište i u samom Dejtonskom sporazumu, kojim je precizirano stalno prisustvo NATO snaga u BiH, a Aneksom 1A predviđeno je da se “podrazumijeva i daje saglasnost da NATO može uspostaviti snage koje će djelovati pod vlašću te podložno vodstvu i političkom upravljanju Sjevernoatlantskog vijeća (NAC) kroz zapovjedničko ustrojstvo NATO-a”.
Na preventivno djelovanje NATO-a već duže vrijeme pozivaju i evropski parlamentarci, bivši visoki predstavnici, zvaničnici, analitičari, mediji. Iz bh. institucija na naš upit reagirali su šutnjom, ali da se nešto priprema, govori i izjava predsjednika SAD Džoa Bajdena (Joe Biden), koji je, tokom nedavnog susreta s bh. ambasadorom Svenom Alkalajem, obećao da će u narednom periodu “poduzeti određene stvari za boljitak BiH”.