U organizaciji neformalne grupe građana osmi put organizovana je mirna šetnja „8372 za Srebrenicu“ u spomen na žrtve genocida nad Bošnjacima koji su počinili pripadnici Vojske i MUP-a RS u julu 1995. godine, javlja Anadolu.
Mirna šetnja krenula je ispred Bosanskog kulturnog centra, a potom prema naselju Sjenjak, pored BH Pošte do Kapije, gdje je odata počast ubijenim djevojkama i mladićima u masakru 1995. godine, te je završena na Trgu žrtava genocida.
Ideja nastala prije deset godina
- Ideja je nastala prije deset godina. Dosadašnjim mirnim šetnjama slali smo poruku da se genocid ne smije zaboraviti, da se nikada i nikom ne ponovi, a ove godine poručujemo onima koji vrijeđaju žrtve genocida da sjeme zla i fašizma u Bosni i Hercegovini neće preživjeti - kazao je Adin Huremović, član Organizacionog odbora.
Tuzlanke i Tuzlaci koji danas nisu u Potočarima, izašli su na mirnu šetnju, a jedna od njih je Nermina Đulović, koja je kazala:
- Ono što se desilo u Srebrenici osjećam kao da sam tamo rođena. Ja se budim i spavam sa Srebrenicom i nikad se genocid ne može zaboraviti. Bila sam jednom u Memorijalnom centru jer sam narušenog zdravlja, ali je to za mene bio hadž.
Nura Mekanić zbog zdravstvenih problema nije u Potočarima, ali je svakog 11. u mjesecu uz majke i žene Srebrenice i Podrinja.
Svaki korak za mučene i ubijene
- Svaki korak je za naše mučene i ubijene. Majki Srebrenica je sve manje i manje zato moramo, koliko možemo, hodati i pomoći njima da se očuva kultura sjećanja. Genocid je bio i ne smije se zaboraviti.“
U mirnoj šetnji „8372 za Srebrenicu“ učestvovali su i nekadašnji pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine.
„Odajemo počast svim žrtvama Srebrenice. Nismo uspjeli da umanjimo žrtve Srebrenice, bili smo spremni i svoje živote dati, ali… Odajemo počast svim našim saborcima, svim očevima, braći… Suosjećamo sa majkama Srebrenice i očekujem da će mladi nastaviti našim putem kako Srebrenica ne bi bila zaboravljena“, rekao je Dževad Memić.