GODIŠNJICE

Sutra se navršava tri decenije od barbarskog rušenja Starog mosta u Mostaru

Pucnji u Stari most su istinski bili pucnji u dušu svakog Mostarca, rekao je Oručević tog 9. novembra 1993. godine

Sa prethodnih obilježavanja. Avaz

Meliha Smajkic

8.11.2023

U Mostaru će sutra biti obilježena 30.godišnjica barbarskog rušenja Starog mosta. Nakon bjesomučnog dvodnevnog granatiranja s položaja HVO-a, kameni luk, koji je skoro pet stoljeća spajao obale Neretve srušen je 9.novembra 1993.godine u 10:16 sati.

Užasno granatiranje

Razaranje i rušenje Starog mosta snimljeno je kamerama. Užasno granatiranje Starog mosta počelo je na današnji dan, a tog 8.novembra, početak rušenja jedinstvenog monumenta u svijetu, kamerama su snimali rahmetli Enes Delalić i Nedžad Kasumović.

Delalić je iz svoje kuće u Donjoj Mahali snimao tenk iz kojeg je sa položaja HVO na brdu Stotina otvarana vatra u pravcu mostarskog Starog grada. Svojim vlastitim očima, govorio je na svjedočenju u Hagu, vidio je cijev tenka ...

Kasumović je cijeli 8. novembar proveo pod granatama snimajući rušenje Starog svojom kamerom. Tu kameru je prije nekoliko godina Kasumović poklonio Muzeju Hercegovine u Mostaru, gdje je ona danas izložena. Kasumović je pretkraj dana ostao bez baterije, ali je snimak samog rušenja načinio Eldin Palata, tada amater, a danas poznati televizijski snimatelj. Snimke bombardovanja i sami čin pada Starog mosta snimio je i škotski avanturista, Džon Vilson (John Wilson). Sve te snimke je vidio tada cijeli svijet i od njih zanijemio...

Također, u maju je u Mostaru, ekskluzivno, prikazan snimak , koji je u posjedu JOB-a Mostar i Centra za mir i multietničku saradnju Mostar, a koji potvrđuje da je granatiranje Starog mosta snimala posada Hrvatske vojske (HV) sa utvrđenja na kulama brda Hum iznad grada.

Vijest o rušenju Starog mosta, tog 9.novembra objavljena je u dnevniku tadašnjeg Radija Bosne i Hercegovine od 15 sati. U studio radija, kao neposredni svjedoci tog barbarskog čina, direktno su se javili Alija Behram i Safet Oručević...

Javljanje iz opkoljenog Mostara

U nastavku je sadržaj tog autentičnog, prvog javljanja iz opkoljenog Mostara, a povodom rušenja Starog mosta:

Spiker: U studiju su urednica emisije Selma Duranović i spiker Olivera Dodig. "Kao što ste već čuli jutros su snage HVO artiljerijom srušile Stari most u Mostaru, drevni simbol ovoga grada, djelo izuzetne arhitektonske ljepote koje je vijekovima spajalo ljude i obale. Povodom ovog neviđenog zlodjela uspostavili smo radio - most sa Mostarom...

Alija Behram: Poštovani slušaoci Radija Bosne i Hercegovine,iz mostarskog press-centra javlja se dopisnik Oslobođenja, Alija Behram, viješću koja je danas prijepodne 9. novembra 1993., preciznije u 10 sati i 16 minuta, poput groma pogodila i teško ražalostila svakog Mostarca, koji su jutros sa zebnjom osluškivali nove kanonade granata ispaljenih prema Starom mostu. 

A onda je prostrujalo gradom: Uništen je Stari most! Na mjestu gdje je njegov vitki luk punih 427 godina povezivao dvije obale Mostara i rijeke Neretve sada je samo velika provalija, Mostar je u šoku, teško ojađen i sa nevjericom je ispraćao posljednje plotune zločinačkih granata koje su ubile tog „ponosnog starca". 

Sada ćemo mikrofon predati gospodinu Safetu Oručeviću, predsjedniku Operativnog tijela Grada Mostara...

Safet Oručević: Momentalno je teško opisati našu tugu. Pucnji u Stari most su istinski bili pucnji u dušu svakog Mostarca. Zločinci su uspjeli srušiti nešto što je stotinama godina bilo simbol i ovog grada i svih ovih prostora. 

"Niko ne može ubiti dušu ovog naroda"

Mi vrlo dobro znamo da će jednog dana za ovo odgovarati, i generacijama se stidjeti za sve ovo što su do sada napravili. Mostar, dragi naši prijatelji, može izgubiti čak i Stari most, ali nikada niko ne može ubiti dušu ovog naroda koji će i dalje ostati ovdje da brani svoj grad. 

Nema tih granata koje mogu ubiti ljubav prema ovom gradu i ubiti našu spremnost u borbi za slobodu svih Mostaraca i svih građana Stoca, Gacka, Nevesinja, Čapljine da se vrate svojim domovima.

Spiker: Bio je to radio most sa Mostarom kojeg smo uspostavili povodom neviđenog zlodjela, rušenja Starog mosta u gradu Mostaru...

Za rušenje Starog mosta direktno se smatra odgovornim Slobodan Praljak, bivši čelnik Glavnog stožera HVO-a. On je tokom izricanja osuđujuće presude popio otrov u sudnici Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu u novembru 2017. godine.

Obnovljen i otvoren 2004. 

Stari most je obnovljen je i otvoren u julu 2004. godine, a 2005. godine uvršten je na listu UNESCO-ovih zaštićenih spomenika kulture.

Sutra će, tradicionalno, u organizaciji Kluba skakača u vodu „Mostari“ skokom bez aplauza u 10:16 sati biti obilježena godišnjica rušenja Starog mosta.

Također, u Narodnom pozorištu Mostar u organizaciji osnovnih i srednjih škola koji nastavu izvode po nastavnom planu i programu na bosanskom jeziku bit će pripređena manifestacija „Oda Starom mostu“, a u kalendaru Gradske uprave tog datuma nema.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.