Zbog niskog obuhvata imunizacije izgledno je da se otvaraju vrata epidemiji morbila u BiH. Podsjetimo, morbili, odnosno krzamak ili ospice, poharali su Tuzlu i Živinice, gdje je već proglašena epidemija, ali i u Kalesiji, dok su prvi slučajevi zabilježeni u Sarajevu. Zajedničko gotovo svim mališanima oboljelim od morbila jeste to da nisu vakcinisani.
Spas je vakcina
Prema posljednjim informacijama iz Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, broj zaraženih ospicama, ali i velikim kašljem, odnosno pertusisom, i dalje raste, ali trenutna situacija nije alarmantna. Zbog težine kliničke slike oko 60 djece je na liječenju.
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu za sada nema zabilježen nijedan slučaj morbila. Međutim, prema riječima dr. Eniza Čolakovića, direktora Zavoda za javno zdravstvo HNK, to ne znači da ih neće biti, upravo iz razloga vrlo niske stope imunizacije.
- Postotak djece koja su primila prvu dozu vakcine, koja se daje u prvoj godini, lani je iznosio nešto više od 44 posto, a njih 57,35 posto primilo je drugu dozu, koja se daje u šestoj godini. To je vrlo niska stopa imunizacije u odnosu na 2019., kada je cjelokupni obuhvat iznosio 82 posto. Najmanje 95 posto djece treba primiti dvije doze MMR vakcine. Dakle, ispod tog smo broja i bojim se da bismo mogli imati slučajeve zaraze ovom bolešću - rekao nam je dr. Čolaković.
Zbog cjelokupne situacije, dr. Čolaković apelira na roditelje da vakcinišu svoju djecu, jer vakcina MMR, kako je kazao, nudi odličnu zaštitu.
Plan i procedure
U Kantonu Sarajevo do sada su potvrđena četiri slučaja oboljelih od morbila. Riječ je o nevakcinisanoj djeci pedijatrijskog uzrasta. Ovo je za “Avaz” potvrdila dr. Sanela Ičindić.