Jevreji i muslimani iz Bosne i Hercegovine i inozemstva okupili su se u subotu u Srebrenici kako bi zajednički obilježili Međunarodni dan sjećanja na holokaust i promovirali saosjećanje i dijalog usred rata između Izraela i Hamasa, piše "Washington Post".
Skup je organizovao centar koji čuva sjećanje na jedini priznati genocid u Evropi od Holokausta - masakra u posljednjim mjesecima agresije u Bosni od 1992 do 1995. nad više od 8.000 Bošnjaka u Srebrenici.
Ostati ujedinjeni
Događaj u subotu naglasio je poruku da dvije zajednice dijele iskustvo progona i da moraju ostati ujedinjene u svojoj posvećenosti miru.
- Bosanski muslimani i bosanski Jevreji su jedno tijelo, naše veze su zamršene, iskovane u teškim vremenima i vremenima prosperiteta i interakcije - rekao je reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, u obraćanju grupi preživjelih i potomaka žrtava Holokausta i genocida u Srebrenici koji su učestvovali u komemoraciji, pa dodao:
- Oba naša naroda su patila i iskusila pokušaje da ih unište i iskorijene (i) u sadašnjem trenutku, kada zla antisemitizma i islamofobije jačaju širom Evrope i svijeta, moramo obnoviti svoj zavjet da ćemo biti dobri susjedi i brižni jedni za druge.
Menahem Rosensaft, dijete preživjelih Holokausta i do prošlog ljeta generalni savjetnik Svjetskog jevrejskog kongresa, također je bio prisutan. Rosensaft je više puta predvodio delegacije jevrejskih učenjaka i mladih diplomata na ceremonijama obilježavanja masakra u Srebrenici koje se održavaju svakog jula u gradu na istoku Bosne.
Riskirali živote da spase jedni druge
- Danas se sjećamo. Danas tugujemo. Udružujemo se u tugi, a naše suze postaju molitve — molitve sjećanja, ali i molitve nade - rekao je Rosensaft okupljenima, pa nastavio:
- Ova komemoracija je mjesto da se zajednički posvetimo da učinimo sve što je u našoj moći da spriječimo da se ponove užasi kojih se danas ovdje sjećamo.
Rosensaft je u svom govoru podsjetio na priče bosanskih Muslimana koji su riskirali svoje živote kako bi spasili svoje susjede Jevreje od nacista i, oko 50 godina kasnije, bosanski Jevreji koji su spašavali i brinuli o svojim susjedima muslimanima tokom međusobnog rata u zemlji.
Jevreji su se naselili u Bosnu u 15. vijeku nakon bijega od španske inkvizicije. Njihova zajednica desetkovana je Holokaustom i danas broji oko 1.000 ljudi.
- Moramo učiniti sve što je u našoj kolektivnoj moći da promijenimo budućnost, spriječimo dalje uništavanje i nasilje i odbacimo sve manifestacije antisemitizma, islamofobije, netrpeljivosti, ksenofobije i mržnje. I to moramo učiniti zajedno - rekao je Rosensaft.
Nakon komemoracije uslijedilo je pokretanje Srebreničke muslimansko-jevrejske inicijative za mir i sjećanje koju su osmislili i potpisali Rosensaft i Kavazović. Potpisivanju inicijative svjedočili su Munira Subašić i vođa bosanske jevrejske zajednice Jakob Finci, rođen u koncentracionom logoru 1943. godine.
Kavazović i Rosensaft su se obavezali da će sarađivati u vremenima krize, održavati dosljedne i saosjećajne kanale komunikacije, sjećati se i komemorirati žrtve prošlih genocida i odbaciti sve oblike netrpeljivosti, navodi se u članku Washington Posta.