VOZI KO STIGNE

Više od 1,2 miliona vozila na bh. cestama: 38 posto automobila staro više od 20 godina

Dok broj automobila naglo raste, zabrinjavajuća je starosna struktura voznog parka

Zabrinjavajuća starosna struktura voznog parka. Facebook

Alen Bajramovic

7.8.2024

Od ukupnog broja motornih vozila na bh. cestama 38 posto je starije od 20 godina, a 48 posto je proizvedeno prije više od 10 godina.

Benzinski pogon

Zabrinjavajućim podacima iz izvještaja Agencije za statistiku BiH, prema kojima su u prošloj godini u BiH registrirana čak 1.233.784 motorna vozila, od čega 1.044.950 putničkih, treba dodati i onaj da je 77 posto dizelaša, 19 posto s motorima na benzinski pogon, a samo četiri posto koristi alternativna goriva.

- Posljednjih godina evidentan je rast broja registriranih vozila u Bosni i Hercegovini, po nekoliko procenata svake godine, a vrlo vjerovatno je da će se taj trend nastaviti. Svako četvrto vozilo je na benzin, ili koristi plin ili struju, ali ujednačavanje ovakvog odnosa možemo očekivati ukidanjem motora na dizelski pogon kod većine proizvođača u narednom periodu - kaže Adnan Tatarević, tehnički direktor Instituta za saobraćaj i komunikacije iz Sarajeva.

Dok broj automobila naglo raste,  zabrinjavajuća je starosna struktura voznog parka, po kojoj je samo dva posto starosti mlađe od dvije godine, dva posto je staro između dvije i pet godina, a 10 posto od pet do 10 godina.

20 godina

Ostala vozila na cestama starija su od 10 godina, a više od trećine od ukupnog broja proizvedeno je prije više od 20 godina. - Svakako da ovakav trend povećanja broja vozila i njihova starost utječu i na ukupnu sigurnost u saobraćaju. Zato je potrebno više pažnje posvetiti održavanju vozila, te strožijim tehničkim pregledima jer smo svjedoci da na našim cestama vidimo i vozila koja su u veoma lošem stanju - ističe Tatarević.

Svako četvrto vozilo je na benzin, ili koristi plin ili struju, ali ujednačavanje ovakvog odnosa možemo očekivati ukidanjem motora na dizelski pogon.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.