Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je sa šefom delegacije Republike Ruande na Samitu Budućnosti i Generalnoj skupštini Ujedinjenih Nacija (UN) ministrom vanjskih poslova i međunarodne saradnje Republike Ruande Olivierom J.P. Nduhungirehejem u Njujorku.
Predsjedavajući Bećirović je ukazao na važnost zajedničkog razumijevanja i empatije koja povezuje Bosnu i Hercegovinu i Ruandu. On je rekao da Srebrenica i Ruanda trebaju biti opomena čovječanstvu kako se takvo zlo nikada i nikome više ne bi ponovilo.
Priznanje važnosti sjećanja
- Bećirović je izrazio zahvalnost za to što je Ruanda, zajedno s Njemačkom, bila jedan od inicijatora Rezolucije kojom je usvojen 11. juli kao Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine. Bećirović je istakao da Bosna i Hercegovina cijeni ovu podršku, koja nije samo gest solidarnosti, već i priznanje važnosti sjećanja na stradanja nevinih žrtava.
Tokom razgovora, ministar vanjskih poslova Ruande podsjetio je da Ruanda ove godine obilježava 30 godina od genocida nad narodom Tutsi. Također je naglasio da je negiranje svakog genocida utvrđenog od UN sudova krivično dijelo u njegovoj zemlji pa tako i genocid u Srebrenici.
Spriječiti ponavljanje
Sagovornici su izrazili spremnost da zajedno rade na implementaciji rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici i nad Tutsijima u Ruandi kako bi se spriječilo ponavljanje takvih zločina u budućnosti.
Tokom razgovora, predsjedavajući Bećirović i ministar Nduhungirehe istakli su da Bosna i Hercegovina i Ruanda imaju dobre odnose, ali da postoji značajan potencijal za daljnje jačanje bilateralne saradnje dvije države - saopćeno je iz Predsjedništva Bosne i Hercegovine.