FISKALNI ZAKONI

Ekonomski analitičar Faruk Hadžić za "Avaz": Rast plaća moguć zamrzavanjem doprinosa

Podsjeća da se već 10 godina priča o reformi poreznog sistema u FBiH, koja se mogla provesti i nekoliko puta

Hadžić: Ne smijemo gubiti vrijeme. Društvene mreže

Alen Bajramovic

24.9.2024

Sa 6.300 dolara BDP-a po glavi stanovnika BiH je trenutno osma najsiromašnija država Evrope. Koristeći podatke Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke, Eurostata i World Factbooka CIA-e, listu je objavio portal World of statistics.

Siromašnije od BiH su samo Moldavija, Ukrajina, Kosovo, Armenija, Albanija, Sjeverna Makedonija i Gruzija, a u stopu nas slijede Srbija, Crna Gora i Bjelorusija.

Upozorenje struke

Prosječna plaća je viša i u svim susjednim državama.

- Struka godinama upozorava na izostanak ključnih ekonomskih reformi i neprepoznavanje od politike šta su stvarni problemi građana, privrede, društva i države u cjelini - kaže ekonomski analitičar Faruk Hadžić, dekan Fakulteta za ekonomiju Univerziteta SSST.

Podsjeća da se već 10 godina priča o reformi poreznog sistema u FBiH, koja se mogla provesti i nekoliko puta, te da smo zbog nerada izgubili mnogo, ne samo u ekonomskom već i u demografskom smislu jer građani više nemaju vremena da čekaju, pa odlaze.

- Izostanak reformi dok vrijeme protječe dovodi nas do toga da moramo djelovati pod pritiskom i mnogo više stvari uraditi u kratkom periodu, jer nas je sve manje. Prije nekoliko dana je i direktorica EIB-a za “Avaz” izjavila da 43 posto stanovništva BiH živi u inozemstvu. Na neki način, ako se možemo našaliti, već smo se upola integrirali u svjetske i evropske tokove - dodaje Hadžić.

Forma nacrta

Predugo traje priprema novih fiskalnih zakona i zakona o minimalnoj plaći od 1.000 KM. Posljednji put najavljeni su do kraja jeseni, ali stigla je jesen, a još nema potvrde da će se uskoro naći u parlamentarnoj proceduri.

- Zakoni će, prema svim najavama, biti upućeni u formi nacrta, što znači da barem naredne dvije godine oni ne mogu stupiti na snagu. Zato ne treba gubiti vrijeme i u ovom periodu, dok ti zakoni ne budu usvojeni, može se izmijeniti postojeći zakon. S manjim intervencijama moguć je veći rast plaća kroz neki vid zamrzavanja doprinosa. Struka ima prijedloge - ističe Hadžić.

Povećanje penzija

Hadžić upozorava da će, što više gubimo vrijeme, reforme biti bolnije, a izdaci za penzije biti mnogo veći od prihoda od ekonomije.

- Penzioneri potpuno opravdano, zbog takvog životnog standarda, traže povećanje penzija, ali to se neće moći ostvariti s trenutnim ekonomskim parametrima. Može, ali uz namirivanje iz drugih poreza, ali to znači mnogo manje novca za investicije i druge kategorije u budžetu - ističe Hadžić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.