ANALIZA

Foreign policy: Hezbolah je još uvijek sposoban da se osveti Izraelu

Specifične tajne mogućnosti Hezbolaha nisu poznate, ali pogled na njihove prošle misije daje sliku za šta su sposobni

Teška situacija u Libanu. Anadolija

S. S.

jučer

Istog dana kada je Izrael daljinski aktivirao pejdžere u džepovima članova Hezbolaha i zatekao članove ove grupe svojim sposobnostima tajnog ratovanja, izraelska obavještajna agencija Šin Bet objavila je da je spriječila pokušaj militantne grupe sa sjedištem u Libanu da ubije visokog zvaničnika odbrane duboko u Tel Avivu.

Eksploziv je bio opremljen kamerom i mobilnom vezom, a podmetnut je uz pomoć lokalnog čovjeka, agenta Hezbolaha. Šin Bet nije imenovao zvaničnika odbrane na meti, ali je agencija potvrdila da bi atentat mogao biti izvršen na daljinu iz Libana. Taj neuspjeli pokušaj ubistva u suprotnosti je s izraelskim uspješnim ubistvom mnogih visokih vođa Hezbolaha u posljednje dvije sedmice, uključujući lidera grupe, Hasana Nasralaha.

Ali iako to predstavlja ozbiljan udarac moralu njegovih boraca, analitičari kažu da je grupa zadržala sposobnost postavljanja odgovora koji nalikuje, ako ne i odgovara, vlastitoj izraelskoj taktici na daljinu, kombinirajući daljinski aktivirane bombe s lokalnim obavještajnim podacima agenata na terenu. Analizu donosi ugledni politički magazin Foreign Policy.

Prošle godine, bivši izraelski ministar odbrane i načelnik vojnog štaba Moše Jalon izbjegao je bombu koju je postavio Hezbollah u Tel Avivu pored stabla. U tom su slučaju dvojica arapskih državljana Izraela sa Zapadne obale privedena na ispitivanje. Kao i u osujećenom napadu u Tel Avivu u septembru ove godine, u prošlogodišnjem napadu korištena je mina tipa Claymore—isti tip eksploziva postavljen je u odvojenom napadu izvedenom u martu prošle godine u blizini izraelskog Megiddo Junctiona, u kojem je operativac Hezbollaha koristio ljestve da se popenje preko granice. Taj je napad navodno bio osveta za ubistvo višeg komandanta Hezbollahovih elitnih snaga Radvan kojeg je ubila izraelska vojska prošlog februara, podsjeća se u uvodu teksta.

Eran Lerman, bivši zamjenik izraelskog savjetnika za nacionalnu sigurnost, rekao je za FP da, iako Hezbolah ima agente “tu i tamo”, grupa je pokušala nekoliko manevara – kao što je postavljanje zamki na internetu, uz predstavljanje kao lijepe žene kako bi pokušali navesti izraelske zvaničnike da odaju državne tajne — oni nisu “ni blizu izraelskih rasprostranjenih obavještajnih pipaka i tajnih ratnih sposobnosti”.

Prividna suzdržanost Hezbollaha

Ali Nikolas Noe — urednik Glasa Hezbolaha (Voice of Hezbollah), zbirke Nasralahovih govora — opisao je grupu kao vrlo strpljivu i discipliniranu silu za koju je rekao da je namjerno provodila stratešku suzdržanost. Dosadašnju relativnu suzdržanost organizacije ne treba pogrešno shvatiti kao nedostatak ambicija ili sposobnosti, rekao je Noe.

Specifične tajne mogućnosti Hezbolaha nisu poznate, ali pogled na njihove prošle misije daje sliku za šta su sposobni, čak i ako je malo vjerovatno da će usvojiti bilo koju od ovih opcija usred krize vodstva u kratkom roku.

Grupa je često optuživana da je koristila autobombe za ubijanje lidera kod kuće i za napad na izraelske interese u inostranstvu. Navodno posjeduju obučeni tim za ubice pod nazivom Jedinica 121; globalni doseg među svojim pristašama; međunarodni zločinački sindikat vrijedan milijarde dolara, prema istraživanju Politica; iskustvo u otmici talaca; i saveze s regionalnim milicijama koje bi mogle naštetiti interesima Izraela i Sjedinjenih Država u regiji i blokirati međunarodnu trgovinu kroz Crveno more.

Stručnjaci upozoravaju da bi se svi ti resursi mogli iskoristiti u punom ratu protiv Izraela.

Prošlog novembra, ubijeni šef Hezbollaha, Nasrallah, zaprijetio je da su u slučaju rata s Izraelom “sve opcije na stolu i možemo im pribjeći bilo kada”. Libanski stručnjak—koji je govorio pod uslovom anonimnosti s obzirom na osjetljivo vrijeme—rekao je da se taj komentar vjerovatno pretvara u to da grupa prihvata svaku taktiku koju je koristila u prošlosti, i više od toga.

- S obzirom na svu prošlost, sve opcije su otvorene”, rekao je analitičar. “Od ubistava do bombaških napada, oni nisu poricali, počevši od bombaških napada na ambasade američkih marinaca. Zašto će se sada suzdržati kada kažu da su sve opcije na stolu?.

Šta je Hezbollahova Jedinica 121 i za šta je obučena?

Postojanje Jedinice 121 otkriveno je 2020. godine, nakon što su Specijalni sud za Liban koji su osnovali Ujedinjeni narodi i sam Liban okončali dugu istragu o ubistvu bivšeg libanskog premijera Rafika Haririja. Ubijen je 2005. godine autobombom, koju su navodno izveli pripadnici Hezbolaha. Vjeruje se da ista jedinica stoji iza ubistva Lokmana Slima, libanonskog političkog komentatora koji je bio kritičan prema grupi prije nego što je ubijen u februaru 2021. Ostaje nepoznato je li ta jedinica bila obučena za djelovanje u stranim zemljama, ali ubistva su dugo bio dio Hezbolahovog arsenala.

Grupa je također optužena za izvođenje napada na Izraelce u trećim zemljama. Godine 2012. bomba u autobusu koji je prevozio izraelske turiste eksplodirala je ispred aerodroma u bugarskom crnomorskom ljetovalištu Burgas. Bugarske državne vlasti osudile su u odsutnosti dvojicu operativaca Hezbollaha koji su sletjeli u zemlju uz pomoć libanonskog francuskog dvojnog državljanina. Hezbolah je također optužen za napad na izraelsku ambasadu u Buenos Airesu 1992. godine, a dvije godine kasnije u istom gradu grupa je ponovno optužena da je upotrijebila autobombu i lokalno sredstvo za napad na centar židovske zajednice u incidentu koji je ubio 85 ljudi.

- Hezbolah ima globalni doseg u smislu projiciranja vojne moći protiv izraelskih i civilnih ciljeva”, rekao je Noe. “Ali je li to sada korisno za Hezbollah? Ne. Može li biti kasnije? Da, apsolutno.

Nakon izraelskih bombaških napada ovog mjeseca u Dahijehu – uporištu Hezbollaha u južnim predgrađima Bejruta – opseg Hezbollahovog odgovora ostaje nejasan. Nekoliko stručnjaka i vojnih insajdera unutar Libana reklo je za Foreign Policy da bi se Hezbolah mogao osvetiti u trenutku kada to odabere. Grupa je sposobna i zasuti velikim brojem projektila koji bi mogli nadvladati izraelski sistem protuzračne obrane ili poduzeti svoju toliko hvaljenu operaciju infiltracije nazvanu “Osvoji Galileju” (“Conquer the Galilee”).

General Elijas Farhat, bivši oficir libanonske vojske, rekao je za Foreign Policy prije nekoliko sedmica da Hezbolah koristi kombinaciju simetričnog i asimetričnog ratovanja, a u slučaju invazije punog opsega, moglo bi se očekivati ​​da će uzrokovati veliku štetu u Izraelu.

- Ne isključujemo napredovanje Hezbollaha u Galileji - rekao je, govoreći o predloženoj infiltraciji Hezbollahove elitne jedinice Radwan u sjeverni Izrael.

Izrael se već neko vrijeme priprema za takav slučaj. Lerman, bivši zamjenik izraelskog savjetnika za nacionalnu sigurnost, rekao je za Foreign Policy da je prije 7. oktobra 2023. Izrael očekivao da će Radwan pokrenuti veliku infiltraciju, a ne Nukhba, Hamasova specijalna jedinica. “Umjesto toga smo se pripremali za Radwana”, rekao je.

Kako bi ublažio tu prijetnju, Izrael je uspješno eliminirao Radwanovog vrhovnog komandanta, Ibrahima Aqila, i njegovog zamjenika, Ahmeda Muhmuda Wahbija, u napadu na Dahiyeh u noći 20. rujna. Ipak, u prošlosti je Hezbollah pokazao da može zamijeniti svoje mrtve ili ubijene vođe neprimjetno s novim ljudstvom.

Vahbi je, na primjer, preuzeo dužnost od Wissama al-Tawila, koji je izveo prekogranični napad 2006. koji je pokrenuo izraelsko-libanonski rat te godine. Tawila su ubili Izraelci u januaru ove godine.

Čak i ako se Hezbollahova snaga može činiti zakržljalom u poređenju s izraelskom tehnološkom sposobnošću, grupa je hvaljena kao jedina takve vrste u svijetu, posjedujući i zalihe konvencionalnog oružja i majstorstvo neregularnih taktika ratovanja. Njezina je prava snaga, kažu mnogi, gerilsko ratovanje.

Lerman je priznao da Hezbollah ima iskustvo bez premca kao gerilska snaga, koja bi svaku kopnenu invaziju Izraela mogla pretvoriti u bolnu strategiju. “Puno su jači od Hamasa kao gerilske snage”, rekao je, “i duboko su ukopani u težak teren u južnom Libanonu”.

Kopnena invazija Izraela mogla bi dati Hezbollahu priliku za “pravedan kopneni rat”, dodao je Noe, “koji mogu voditi iz tunela i skrovišta, i nanijeti teške vojne udarce Izraelu baš kao što su učinili 2006. godine”.

“Zastrašujuće protuobavještajne sposobnosti Hezbolaha”

Moguće je da su Hezbolahove mogućnosti degradirale tokom vremena i da će Nasralahovo ubistvo slomiti organizaciju, ali oni koji su posmatrali grupu tokom dužeg vremenskog razdoblja upozorili su da ih ne treba otpisati i postati žrtva oholosti.

Još 2011. godine, kada je Hezbolah identificirao mrežu CIA-inih špijuna koji rade u Libanu i uhvatio ih, Bob Baer, ​​bivši CIA-in operativni oficir, rekao je da su Hezbolahove protuobavještajne sposobnosti zastrašujuće i da ih ne treba podcijeniti.

Jasno je da je do sada u najnovijem valu napada Izrael imao prednost, ali to ne znači da je desetkovao ovu grupu, a još je nejasno je li slomio Hezbolahovu volju da se bori. Uprkos primjeni strateške suzdržanosti kako bi ostali na dobroj strani libanskog naroda i predstavili se kao racionalni akteri, vođe Hezbolaha vide kao uspjeh to što su njihove rakete prisilile više od 80 hiljada Izraelaca da napuste svoje domove u sjevernom Izraelu.

Sarit Zehavi, osnivačica i predsjednica Alme, izraelskog sigurnosnog istraživačkog centra, rekla je za Foreign Policy da je cilj Izraela “oštetiti Hezbollahove vojne sposobnosti” na način da se Izraelci mogu vratiti svojim domovima na sjeveru bez straha od Hezbolahovih raketa i projektila. “To se može vratiti u gerilsku silu”, rekla je.

Ali libanska analitičarka dodaje da je bilo gotovo nemoguće poraziti Hezbollah kao ideju – i, budući da je u svom srcu gerilska sila, “ako preživi i pobijedit će”.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.