SPORNI ZAKON

Višković u NSRS: Zakon o medijima u završnoj fazi

Višković je ovo rekao u Narodnoj skupštini RS, odgovarajući na pitanje poslanika Saše Grbića

Radovan Višković. Fena

FENA

27.11.2024

Predsjednik Vlade RS Radovan Višković izjavio je danas da je zakon o medijima u završnoj fazi i da će u formi nacrta biti u skupštinskoj proceduri najkasnije u prvom kvartalu naredne godine.

Višković je ovo rekao u Narodnoj skupštini RS, odgovarajući na pitanje poslanika Saše Grbića, Pokret za državu, koji je pitao kada će Vlada predložiti navedeni zakon.

- Premijeru, vi ste krajem prošle godine najavili da će Vlada RS donijeti zakon o medijima do kraja ove godine. Međutim, i danas imamo portale bez impresuma, koji objavljaju tekstove ne poštujući nikakve standarde - ocijenio je Grbić.

On je pitao i predsjednika Vlade zašto u izradi ovog zakona ne učestvuju svi mediji.

Višković je odgovorio da u izradi zakona o medijima učestvuje više od 20 predstavnika različitih inistitucija i medija.

-Nisu svi obuhvaćeni jer postoji bojazan da ne bismo došli ni do čega kada bi svi počeli da pričaju. Kada bude kostur, odnosno kada uradimo nacrt zakona, onda će svi moći da dostave sugestije i prijedloge. Zakon ide u redovnu proceduru, ići će i u javnu raspravu. Zakonom će biti obuhvaćene sve nove organizacije koje se bave medijima, a provlače se ispod radara - naveo je Višković.

Na pitanje narodnog poslanika Tanje Vukmanović iz PDP-a u vezi sa povećanjem minimalca, Višković je rekao da će Vlada RS najvjerovatnije donijeti odluku o povećanju najniže plate u RS koja trenutno iznosi 950 KM.

Međutim, Vukmanović je naglasila da je od posljednjeg povećanja minimalca korist imao samo budžet RS.

-Kada je povećan minimalac, došlo je do poskupljenja roba, proizvoda i usluga. Građani uopšte nisu imali korist od povećanja najniže plate. Zato je možda bolje razmatrati smanjenje parafiskalnih nameta umjesto povećanja najniže plate - dodala je ona.

Ramiz Salkić, samostalni poslanik u NSRS, pitao je predsjednika Vlade RS koliko je policajaca bilo angažovano na "protjerivanju nekoliko desetina žena iz Banje Luke koje su 25. novembra istakle zastave bivše i sadašnje BiH, te po kojem zakonu i kada će prestati sa maltretiranjem građana koji obilježavaju taj datum“.

Višković je rekao da su policijski službenici izašli po pozivu "uznemirenih građana i da su utvrdili da je grupa starijih žena razvila ratnu zastavu BiH, a ne zastavu BiH“.

Po njegovim riječima, izrečena je kazna po osnovu Zakona o javnom redu i miru RS, član 8.

- To je provokacija. Žene nije niko maltretirao, policija je došla po pozivu i postupila po zakonu. Razvijanje ratne zastave BiH u centru Banje Luke nije primjereno, to se može raditi na nekim drugim mjestima u FBiH. Gospodine Salkiću, da li bi za vas bio čin pomirenja ili provokacija da neko nasred Baščaršije razvije trobojku - rekao je Višković.

Salkić je potom naveo da je BiH primljena u UN pod zastavom koja je razvijena 25. novembra u Banjoj Luci, nakon čega je Višković rekao da "onaj ko želi pomirenje ne bi trebao da raspiruje strasti u NSRS“.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.