BITKA ZA ČISTO SARAJEVO

Građani digli glas protiv megalomanske Bukvićeve zgrade, Gradsko vijeće na ispitu: Sarajlije neće dati pluća grada

Građani Starog Grada, Centra i Novog Sarajeva spremaju velike demonstracije ispred Gradske uprave

Javna rasprava pretvorila se u dramu. Avaz

Istraživački tim "Dnevnog avaza"

29.11.2024

Nakon javne rasprave koja je održana preksinoć u velikoj sali Općine Novo Sarajevo, a u vezi s Nacrtom regulacionog plana koji se, između ostalog, tiče izgradnje megalomanske zgrade Amera Bukvića, te nakon što su građani Sarajeva digli glas protiv divlje gradnje i uništavanja spasonosnih vjetrokoridora, sve se glasnije priča o masovnim demonstracijama.

Na samoj javnoj raspravi čuli su se povici ogorčenih građana: “Tijelima ćemo braniti zelene površine i izaći pred bagere!”

Pluća grada

Pojašnjenja radi, nema niko ništa protiv Bukvića i toga da on gradi, ali sve mora biti urađeno da se dodatno ne unište pluća grada, odnosno da se poštuje spratnost predviđena ranijim regulacionim planom, odnos ukupne površine objekta i zelenih površina, te da se ne može raditi na otetoj imovini strateški važne institucije koja se zove Univerzitet u Sarajevu, odnosno otimanje javne imovine u korist privatnika.

To naglašava i Mejrema Zatrić-Šahović, doktorica nauka iz oblasti arhitekture s prestižnog ETH iz Ciriha i članica Upravnog odbora Asocijacije arhitekata BiH, te doc. dr. Fakulteta tehničkih i prirodnih nauka na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu.

Zatrić-Šahović: U „rupi“ između megalomanske gradnje i javnog zdravlja. Facebook

- Javne rasprave o Nacrtu regulacionog plana “Kvadrant C - Marijin Dvor” nije ni trebalo biti, jer je neprihvatljivo, neodgovorno i neetično da se o njemu raspravlja u situaciji kada ne postoji zakonski korektiv koji bi iskontrolisao najvažnije pitanje - vezu između visoke gradnje i zdravlja građana - kaže Zatrić-Šahović za “Dnevni avaz”.

Ističe da se „trenutno nalazimo u legislativnom vakuumu“.

- U „rupi“ između dva mehanizma koji regulišu pitanje povezanosti visoke, ja bih rekla, megalomanske gradnje, i kvaliteta zraka, a posljedično i javnog zdravlja i masovnog obolijevanja građana Sarajeva. To se progresivno dešava i jasna je veza, na osnovu naučnih studija, između procesa visoke i guste gradnje, kvaliteta zraka i javnog zdravlja. To je sasvim dovoljan razlog da se ovo vrlo ozbiljno shvati. Sarajevo nije školski primjer urbanističkog zadatka, u pitanju je specijalni grad, jer imamo stopu zagađenja koje ga stavlja u vrh liste najzagađenijih glavnih gradova svijeta - potcrtava Zatrić-Šahović.

Predviđena visina tzv. WTC-a je 50 metara, iako iz Asocijacije arhitekata BiH naglašavaju da gradnja u cijeloj sarajevskoj kotlini treba biti ograničena na 20 metara. Veliki problem Zatrić-Šahović vidi i u činjenici da se važni pregovori odvijaju iza kulisa, o čemu struka i građani ne znaju ništa.

Nakon javne rasprave, ocjena i opći utisak su da se građani pokušavaju prevariti, u smislu da je obavljena javna rasprava koja nije obavezujuća za nastavak gradnje megalomanske Bukvićeve zgrade.

Šta dalje

Arhitekta Faruk Kapidžić i zastupnik u Skupštini KS kaže da sad mogu nastaviti prema proceduri jer je održana javna rasprava.

Kapidžić: Građani mogu izvršiti pritisak na gradonačelnika i Gradsko vijeće. Avaz

- Zapakuju plan u roku od mjesec, Zavod za planiranje primijeni neke stvari koje su tražili građani ili ne primijeni. Onda Zavod zapakuje plan i pošalje Gradskoj upravi kao naručiocu plana u daljnju proceduru. Gradska uprava onda stavlja na dnevni red i vijećnici to usvajaju. Ako vijećnici usvoje, Gradska uprava objavi u „Službenim novinama“ i pošalje nadležnoj općini, a to je Novo Sarajevo (Benjamina Karić, načelnica, op.a.) na provođenje. Općina zaprimi regulacioni plan i postupa po njemu, izdaje urbanističke odnosno građevinske dozvole - pojašnjava Kapidžić.

Iako su građani izričito bili protiv, Kapidžić je mišljenja da je jedina tačka gdje se može zaustaviti divlja gradnja Gradsko vijeće.

- Tako bi mogla da se ispoštuje volja naroda iz cijelog grada. Ako oni budu u stanju da to stave i da odbace glasanjem, onda je to to. Jedina šansa je da Gradsko vijeće ne podrži taj plan i da ga de facto ne usvoji. Sad je tu pitanje ko je jači, Grad ili neki investitor. Građani bi mogli izvršiti pritisak na gradonačelnika odnosno gradske vijećnike i na taj način sve zaustaviti - kaže Kapidžić.

Prema raspoloženju građana Starog Grada, Centra i Novog Sarajeva, već se vrše pripreme za održavanje demonstracija pred Gradskom upravom. Razlog je što su neki govornici upozorili da će se, uoči novogodišnjih praznika, glasati u Gradskom vijeću, gdje će nastavak gradnje biti izglasan od vladajuće koalicije.

Građani Sarajeva preksinoć su jasno rekli da ne žele nove visoke zgrade u svome gradu, kao ni manje zelenih površina, te da žele slobodan vjetrokoridor.

Uska grupa ljudi

Anes Podić, predsjednik Udruženja „Eko akcija“, za „Avaz” kaže da je vijest da će se desiti javna rasprava bila „zaturena“ u tačkama Gradskog vijeća.

Podić: Nedopustivo je da o prostoru odlučuje uska grupa ljudi. Avaz

- Prostor MZ već sat prije početka javne rasprave bio je popunjen predstavnicima investitora. Građani su ostavljeni da se guraju po hodnicima, stepeništu ili da čekaju ispred zgrade. To je namjerno tako napravljeno, da bi se njihov glas utišao. Građani to ovaj put nisu dozvolili, niti će ikada više dozvoliti - naglasio je Podić.

Nedopustivo je, kaže, da o prostoru odlučuje uska grupa ljudi.

- Šta nas sprečava, gradić od 340.000 stanovnika, da konačno počnemo rješavati svoje istinske probleme? Da počnemo disati - upitao je Podić.

Gdje je bila Benjamina sa svojim baklavama

U toku javne rasprave koja je održana preksinoć, nezadovoljni građani - što se nije moglo čuti u direktnom prijenosu jer su mikrofoni i kamere bili okrenuti ka govornici - nervozno su uzvikivali: “Benjamina, što nama ne doneseš baklave i ćevape!”

Benjamina Karić: U kampanji dijelila baklava i ćevape. Facebook

Ovo je bilo aludiranje na predizbornu kampanju u toku koje je Benjamina Karić građanima dijelila baklave i ćevape. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.