U osnovnoj muzičkoj školi "Ilidža" jučer se odvijala prava drama, kada je prekinuta sjednica podružnice Samostalnog sindikata osnovnog odgoja i obrazovanja. Na sjednici Sindikata pojavio se bivši razrješeni direktor ove ustanove Mehmed Bajraktarević, koji, prema riječima povjerenice podružnice sindikata Diane Bahtić, nije u statusu zaposlenog lica u ovoj javnoj ustanovi.
- V.d. direktorice OMŠ "Ilidža" je omogućila prisustvo bivšem razrješenom direktoru škole Mehmedu Bajraktareviću najprije obuci za vatrozaštitu (za radnike, op.a.), nakon koje je trebala biti održana sjednica Sindikata. Po statutu Sindikata i po zakonskoj regulativi, direktor ne može učestovati u radu Sindikata. Ja sam je zamolila da napusti sjednicu, ona je odbila. Tu je bio i bivši direktor koji nema status radnika škole. On nije prijavljen kao radnik u školi, nije nastavnik, ima 67 godina i penzioner je. Škola nema dokumentaciju da je uopće položio stručni ispit i nije bio pozvan na sastanak Sindikata. Radnici su izglasali da on ne može prisustvovati sjednici, međutim, on je krenuo prema meni, pokušao je da uđe u raspravu sa mnom, ali ja to nisam dopustila. Sjednicu sam odložila i predložila da je nastavimo online, što nam je u Poslovniku o radu i predviđena mogućnost. Krenuli smo u zbornicu, gdje je on krenuo za nama. Tvrdio je da je pomoćnik direktora, da mi ne možemo održavati sjednice Sindikata, da je Sindikat pedofilska organizacija i da smo svi mi članovi pedofilske organizacije. Bilo je tu svašta i u jednom trenutku je pred nama napao verbalno kolegu Amsala Ganovića koji je ranije obavljao funkciju direktora, a koji je dao ostavku iz razloga što su Vlada KS i Ministarstvo osnovnog odgoja i obrazovanja svojim zaključcima donijeli da se Bajraktareviću retroaktivno uspostavi radni odnos. Međutim, sudska presuda to nije naložila - kazala je Bahtić.
Pritisak na Ganovića
Raniji direktor škole Amsal Ganović je zbog svakodnevnih političkih pritisaka, u septembru podnio ostavku na mjesto direktora ove javne ustanove.
- Oni su htjeli razriješiti kolegu Ganovića koji je zakonito postupao i obzirom da Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju predviđa da ukoliko vi budete razriješeni, da gubite pravo na svoje radno mjesto u nastavi. Kolega je zbog te odredbe, prije nego i što je stigla ta inicijativa, podnio ostavku, jer je već slutio šta mu se sprema. Obavijestili smo bili i Ministarstvo osnovnog odgoja i obrazovanja KS, Ombudsmene BiH i Ured za borbu protiv korupcije KS. Nije sporno da neko svoja prava traži sudskim putem, ali na ovaj način to nije dopustivo - smatra Bahtić.
Radni odnos Bajraktarevića
Trakavica oko OMŠ "Ilidža" traje duže od deset godina. Bajraktarević je tužio školu za neisplaćene plaće od avgusta 2015. do 11.07.2017. godine, te je presudom suda naloženo da mu se isplati 30.081,95 KM sa zateznim kamatama.
- U presudi nigdje ne piše da se nalaže školi da Bajraktareviću uspostavi radni odnos i prijavi ga u poreznu upravu. Po zakonu, direktor škole ne može na zakonit način retroaktivno zaposliti nekog ko je penzioner, na radno mjesto na koje nikad nije ni imao ugovor o radu. Također, ne spominje se ni prijava u Poreznu upravu, a radne knjižice su 1.7.2016. godine prestale važiti, te se sve rješava elektronskim putem - kazala je Bahtić.
- Gospodin Bajraktarević svoja prava može tražiti putem suda i sve što sud presudi, kao takvo je uredu da dobije i ja sam legalista. Gospodin je dobio tužbu za isplate plaća. U to vrijeme škola naša nije imala pečate, ministarstvo nije imalo ministra, vlada nije imala premijera i obzirom da je Bajraktarević odnio pečate iz škole, nakon što je donesena odluka o njegovom razrješenju, škola je bila u blokadi jako dugo. Svoje plate nismo mogli dobiti na normalan način kao i svi radnici, nego je Vlada KS donijela zaključak da nam se isplaćuje akontacija plata - izjavila je Bahtić.
Psovanje i vrijeđanje
Nakon što je jučerašnja sjednica ove podružnice sindikata prekinuta, uslijedile su žustre reakcije.
- Gospodin Bajraktarević je govorio kolegi Ganoviću da je g.vno, više puta, psovao mu je djeda, rekao mu je da od.ebe. Jako mi je teško govoriti ove riječi, jer sam ja prosvjetni radnik. Jako sam uznemirena, kao i moje kolege. Nažalost, to nije prvo ponašanje gospodina Bajraktarevića. Prije pola godine, zbog incidenta koji se desio dok je Ganović bio direktor, vođen je prekršajni postupak, gdje je Bajraktarević priznao odgovornost. On je tada Ganoviću psovao majku, bacao mu papire u lice u kancelariji direktora, bilo je pokušaja obijanja brave kancelarije direktora, pokazivanje srednjeg prsta video-nadzoru i tako dalje. O svemu tome je Ministarstvo redovno obavještavano. Zbog narušavanja javnog reda i mira, bila sam primorana pozvati policiju. Policijski službenici su došli, uzeli su izjave svjedoka - kazala je Bahtić.
Bahtić je također razočarana izostankom reakcije v.d. direktorice ove škole na jučerašnje nemile scene u ovoj odgojno-obrazovnoj ustanovi.
- Ono što je strašno je da v.d. direktorice nije stala u odbranu kolege koji je radnik škole, u smislu da ukaže gospodinu Bajraktareviću na neprimjereno ponašanje, već se ponašala kao da je suprotna situacija i kao da kolega Ganović nešto Bajraktareviću radi. To se sve dešavalo u toku radnog vremena, a može se desiti i da je učenika bilo prisutnih u školi, što ne mogu sa sigurnošću potvrditi - kazala je Bahtić.
Iznenađena je i zato što nije bilo najavljeno da će Bajraktarević uopće prisustvovati sastanku.
- Mi nikakvo obavještenje od v.d. direktorice nismo dobili da se radi o njemu kao radniku škole. Kolege i ja smo bili šokirani njegovim prisustvom, jer u protekle tri i po godine, četrdeset i nešto puta je policija intervenisala zbog dolaska Bajraktarevića u školu, on je čak i priznao prekršaj kada je psovao kolegi majku. Prijavljen je Tužilaštvu KS i pokušaj obijanja kancelarije direktora - izjavila je Bahtić.
Poduzete mjere
Bahtić smatra da je sjednica prekinuta zbog informacija o određenim nepravilnostima.
- Mi smo htjeli održati sjednicu , na što imamo zakonsko pravo, ali nam je to opstruirano iz određenih razloga, vjerovatno zbog informacija o određenim nepravilnostima na koje smo željeli ukazati. Mi svoja prava tražimo zakonitim putem. Nećemo podleći nezakonitim pritiscima. Već sam uputila informaciju o tome da je v.d. direktora prekršila odredbe Zakona o radu i Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju i Kolektivnog ugovora, jer poslodavcu nije dozvoljeno da se miješa i da utiče na rad Sindikata. Na našu školu se vrši pritisak zadnjih deset godina, ali mi nećemo posustati - poručila je Bahtić.
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo nije se još očitovalo o ovom slučaju.