Nakon lokalnih izbora još jednom se potvrdilo da je u brojnim sredinama koalicija stranaka trojke pred pucanjem.
Razni animoziteti između lidera lokalnih organizacija stranaka trojke, ali i negdje želja za vlašću, doveli su do toga da uopće više nije sigurno gdje će ko i s kim formirati koaliciju, pa se sve češće postavlja pitanje postoji li uopće više trojka.
SDP prednjači
SDP prednjači u broju koalicionih sporazuma sa SDA širom države. SDP je u vlasti sa SDA, a mimo stranaka trojke, u Tešnju i Goraždu, dok su u Brčkom stranke trojke zajedno u koaliciji sa SDA. U Kaknju sa SDA i HDZ-om koaliraju SDP i NiP, dok je Naša stranka izvan vlasti.
SDP je sa SDA još u predizbornoj koaliciji bio u Modriči i Rogatici, dok su sa SDA i NiP-om nastupali u Bijeljini, gdje je Naša stranka nastupila samostalno i nije se proslavila.
Već nakon Općih izbora 2022. godine zabilježena je veoma čudna situacija da je SDP koalirao sa SDA i HDZ-om u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, dok su NiP ostavili u opoziciji. Naša stranka u ovom kantonu nije uspjela preći cenzus.
Kad je riječ o Unsko-sanskom kantonu, tu je također viđena zanimljiva situacija da su SDP, NiP i SDA formirali koaliciju sa SDA, a da je zastupnik izbačen iz Naše stranke jer se pridružio toj koaliciji. Da stvar bude apsurdnija, isti vijećnik se poslije priključio NiP-u.
U Općinskom vijeću Foča (FBiH) u koaliciju su ušli NiP i SDA.
Teški pregovori
Postojala je i mogućnost dogovora Naše stranke i SDP-a sa SDA o izboru rukovodstva Općinskog vijeća Centra zbog nemogućnosti dogovora s dijelom NiP-a okupljenog oko Jasmina Ademovića, no u posljednjem trenutku stranke trojke postigle su dogovor.
Ruka spasa
SDA vješto koristi „prepucavanja“ između stranaka trojke, pa čak i nekim od njih nudi „ruku spasa“ u određenim lokalnim zajednicama, kako bi bili dio vlasti, nudeći im velikodušne ponude vezano za pozicije, sve s ciljem da im na taj način sruše reputaciju pred neke od narednih izbora, ali i kako bi uljukali odnose između koalicije koja postoji na višim nivoima.