Istekao je još jedan rok kojeg je Evropska komisija postavila BiH, kako bi usaglasila sporne mjere i Reformsku agendu dostavila u Brisel.
Međutim, još i prije isteka roka, bh. političari su počeli špekulirati o novom krajnjem datumu, a sada je to 12. decembar, do kada je potrebno završiti posao od kojeg ovisi i značajna finansijska podrška iz Plana rasta za Zapadni Balkan.
Razvojni potencijal
- Uslove koje je EU postavila BiH ne treba posmatrati samo u finansijskom kontekstu. Riječ je o ispunjavanju temeljnih kriterija za članstvo u EU.
Oni se odnose na stabilnost institucija koje osiguravaju demokratiju i vladavinu prava, efikasnu tržišnu ekonomiju i opredijeljenost države da provodi ciljeve političke, ekonomske i monetarne unije – kaže profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Elmir Sadiković.
Dodaje da je razvojni potencijal, koje za BiH otvara program “Plana rasta”, iznimno važan, ali da je još važnije da se dogovorenim reformama unaprijedi funkcionalnost političkog i ekonomskog sistema BiH.
Liberalizacija uslova
- Zato od liberalizacije uslova u integracijskom procesu, na što smo navikli, nemamo dugoročno koristi. Najbolji primjer je 2016. godine uspostavljeni Mehanizam koordinacije, koji otežava integracijski proces.
Odgovornost je vladajućih struktura da postignu kompromis, ali ne na način koji bi u budućnosti proizveo još veće probleme. Pri tome posebno mislim na pitanje Ustavnog suda BiH – ističe Sadiković.