Ministarstvo finansija Kantona Sarajevo tražilo je informaciju od Ministarstva nauke, visokog obrazovanja i mladih KS vezano za ovlaštenja rektora, prorektora i dekana Univerziteta u Sarajevu, kako bi se omogućila isplata plaća.
Naime, problem je što postoji pravosnažno pravosnažno rješenje kojim se poništava izbor rektora, zbog čega Tarik Zaimović nikada nije upisan u sudski registar kao ovlaštena osoba.
U praksi to znači da nema ko potpisati dokumente za isplatu plaća, zbog čega je ugrožena isplata plaća na cijelom Univerzitetu Sarajevu. Ministar finansija KS Afan Kalamujić je kazao za "Dnevni avaz" da su plaće obezbijeđene, da bi trebale biti isplaćene sutra u cijelom kantonu, a da će on vezano za slučaj Univerziteta u Sarajevu postupiti u skladu s onim što predloži resorno Ministarstvo.
Kako saznaje portal "Avaza", Ministarstvo finansija je pitalo Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih KS da li su imenovani rektor Tarik Zaimović i prorektori zakonom ovlaštena lica za potpisivanje akata o plaćanjima, raspolaganju finansijskim sredstvima i drugih dokumenata.
Sudski registar
- Trenutno imenovani rektor Univerziteta u Sarajevu, prof. Tarik Zaimović i prorektori Univerziteta nisu zakonom ovlaštena lica za potpisivanje akata o plaćanjima, raspolaganju finansijskim sredstvima i drugih dokumenata dostavljenih Ministarstvu finansija Kantona Sarajevo - naveli su iz Ministarstva za nauku, visokog obrazovanja i mlade KS.
Kao razlog su naveli sljedeće:
1. Nedostatak upisa u sudski registar:
Prof. Tarik Zaimović, iako imenovan na funkciju rektora Univerziteta u Sarajevu, dana 02.10.2024. godine, još uvijek nije upisan u sudski registar kao ovlašteno lice za zastupanje Univerziteta. Prema aktuelnom izvodu iz sudskog registra Općinskog suda u Sarajevu od 20.10.2024. godine, kao lice ovlašteno za zastupanje Univerziteta upisan je prof. dr. Rifat Škrijelj, bez ograničenja ovlaštenja. Prema Zakonu o registraciji poslovnih subjekata u FBiH, ovlaštenja prema trećim licima postaju pravno važeća tek momentom upisa u sudski registar.
2. Rješenje inspekcije:
Inspektorat prosvjetne inspekcije je Rješenjem, broj: UP-1-14-12-34-13237/24-12/05 od 25.09.2024. godine Univerzitetu u Sarajevu naložio da poništi Odluku Senata o izboru rektora za mandatni period 2024.–2028. i poništi javni konkurs za izbor rektora. Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo je dana 24.10.2024. godine donijelo konačno Rješenje kojim se odbacuje žalba Univerziteta i potvrđuje zakonitost inspekcijskog Rješenja. Time je postupak izbora rektora osporen, a njegovo imenovanje faktički pravno nije validno, čime je dodatno isključena mogućnost da prof. Tarik Zaimović djeluje kao ovlašteno lice prema trećim licima, uključujući Ministarstvo finansija Kantona Sarajevo.
Shodno navedenom, prof. Tarik Zaimović i prorektori Univerziteta u Sarajevu ne ispunjavaju pravne uvjete da budu ovlaštena lica za potpisivanje akata o plaćanjima i raspolaganju finansijskim sredstvima - naveli su u odgovoru Ministarstva nauke, visokog obrazovanja i mladih.
Drugo pitanje Ministarstva finansija je da li su trenutno imenovani dekani fakulteta Univerziteta u Sarajevu zakonom ovlaštena lica za potpisivanje akata o plaćanjima, raspolaganju finansijskim sredstvima i drugih dokumenata.
- Dekani fakulteta Univerziteta u Sarajevu nisu zakonom direktno ovlašteni za potpisivanje akata o plaćanjima, raspolaganju finansijskim sredstvima i drugih dokumenata osim ako za to nemaju izričito pisano ovlaštenje rektora Univerziteta. Prema članu 65. Zakona o visokom obrazovanju, rektor može prenijeti svoja ovlaštenja na dekane fakulteta, dok je članom 115. Statuta Univerziteta propisano da dekani mogu raspolagati finansijskim sredstvima do iznosa od 150.000 KM po pojedinačnom nalogu, ali samo na osnovu pisanog ovlaštenja rektora.
Ovlaštena lica
U trenutnom slučaju, ni rektor Tarik Zaimović, ni prorektori nemaju pravno valjan status ovlaštenih lica zbog osporavanja njihovog imenovanja i nepostojanja upisa u sudski registar. Shodno tome, mišljenja smo da, nijedno eventualno ovlaštenje koje bi rektor mogao prenijeti na dekane ne bi imalo pravnu snagu.
Na osnovu navedenog, Ministarstvo je mišljenja da prof. Tarik Zaimović, prorektori, kao ni dekani fakulteta Univerziteta u Sarajevu trenutno nemaju pravnu osnovu da budu ovlaštena lica za potpisivanje akata o plaćanjima i raspolaganju finansijskim sredstvima, kao ni za druge dokumente koji se dostavljaju Ministarstvu finansija Kantona Sarajevo na postupanje i realizaciju - naveli su iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.
Podsjećamo, Tarik Zaimović odbija postupiti po rješenju KUIP-a i Ministarstva, zbog čega će Univerzitet u Sarajevu biti novčano kažnjen, a sada postoji mogućnost da se ugrozi egzistencija uposlenika UNSA, pogotovo nenastavnog osoblja, koje nema visoke plaće.
Najmanje 12 članova Senata je potpisalo dokument u kojem traže da se zakaže vanredna sjednica Senata UNSA, kako bi se spriječila pravna neizvjesnost u ovoj instituciji i imenovao vršilac dužnosti rektora, no Zaimović za to ne mari.