RAZGOVOR

Profesor Elmedin Muratbegović za "Avaz": Iz tragedije u Zagrebu moramo izvući pouke

Svaka institucija mora imati svoje protokole o tzv. situacijskoj prevenciji

Muratbegović: Duševnim bolesnicima je potreban tretman. Facebook

Alen Bajramovic

jučer

Napad u školi u Zagrebu ponovo je potaknuo diskusije o sigurnosti, posebno djece, koje umnogome podsjećaju na slične iz prošle godine nakon masakra u školi u Beogradu. 

Dok brinemo zbog opasnosti da se slični događaji dese i u BiH, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA Elmedin Muratbegović upozorio je da svaka institucija danas mora imati svoje protokole o tzv. situacijskoj prevenciji.

Ograničiti pristup

- Radi se o protokolima prevencije nepoželjnih ponašanja u kojima bi se na nivou zaštite, tehničkim, ali i ljudskim kapacitetima, napravile određene procedure, pa i ograničavanje pristupa pojedincima u institucije, naročito one u kojima borave djeca. Mi, nažalost, nemamo takvih procedura. Škole u Sarajevu su poprilično odmakle u planovima u slučajevima evakuacije i određenih sigurnosnih prijetnji, kao što su dojave bombi - rekao je Muratbegović.

Tragedija u Zagrebu, gdje je psihički bolesna osoba ubila dijete, a učiteljicu i nekoliko đaka povrijedila, alarmira da ni u BiH nije adekvatno riješen problem smještaja osoba s duševnim poremećajima. Moderni, demokratski model, kaže Muratbegović, u kojem je postupak zadržavanja takvih osoba prilično liberaliziran, ne daje rezultat.

- Vidimo ljude koji su duševni bolesnici, a upravljaju motornim vozilima, kreću se po gradu. Oni su robovi svoje bolesti, a potreban im je tretman. U Zagrebu smo imali rezultantu jedne takve situacije, da osoba evidentirana kao duševni bolesnik ulazi neometano u školu i uradi ono što je uradila. Iz toga treba izvući pouke, fokusirajući se na izvršioce i tretman takvih osoba - ističe Muratbegović.

Tradicionalna iskustva

Institucije moraju biti uvezane, a rješavanje problema treba se naći u fokusu, i to je zadatak države, napomenuo je, pri tome misleći na svaki nivo vlasti. Podrazumijeva i vraćanje na rješenja iz prethodnog perioda i tradicionalnim iskustvima ovog podneblja.

- Taj "bašmebrigizam“ je obrnuto proporcionalan logici, jer logično je da neko zaštiti ono što je njegovo. Stiče se dojam da ovom narodu fali dobar propis koji bi ih upoznao s time, ili im omogućio da sami upravljaju svojom sigurnošću kroz bolju saradnju s organima formalne i socijalne kontrole i jasnije zahtjeve prema njima – rekao je Muratbegović.

Ispadamo smiješni

Na pitanje koliko neodgovorne politike, novim najavama posebnih sjednica i kriza, potiču nestabilnosti kod građana, Muratbegović odgovara da to traje već 30 godina i da bi i mediji trebali prestati to da prate.

- Isto kao kad imate u familiji rođaka koji uvijek pravi probleme, a nakon drugog piva postaje agresivan. Istu metodologiju možete primijeniti na državu. Pokušajte ignorisati te ljude, jer od toga nema ništa. Vrijeme je da se okrenemo životu, jer ovako ispadamo smiješni – kazao je Muratbegović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.