REAKCIJE

Samostalni sindikat radnika hemije i nemetala u FBiH: Radnicima ne treba milostinja

Stava smo da je najniža plaća od 1000,00 KM, objektivno nedovoljna za obezbjeđenje egzistencijalnih životnih potreba zaposlenih, poručuju iz sindikata

Samostalni sindikat radnika hemije i nemetala u FBiH. Facebook

M. O.

prije 7 dana

Samostalni sindikat radnika hemije i nemetala u Federaciji Bosne i Hercegovine oglasio se saopćenjem u vezi sa Odlukom Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće na iznos od 1.000 KM.

Njihovo saopćenje prenosimo u cjelosti.

- Već duže vrijeme se u javnost plasiraju razne informacije na temu povećanja visine najniže plaće. Uopšte nije jasno da se jedno vrijeme termin "najniža plaća", bez pardona zamijenio terminom "najniža primanja", što je bio pokušaj da se u iznos najniže plaće uračuna i naknada za topli obrok i prijevoz, pa čak i naknada za regres. Nejasno je kako je to zamišljeno da kad imamo Zakon o minimalnoj plaći, govorimo o najnižim primanjima.

Najniža primanja

Samostalni sindikat radnika hemije i nemetala u FBiH je svo vrijeme bio protiv miješanja "baba i žaba" i pokušaja podvale da se radnicima povećanje najnižih primanja predstavi kao povećanje najniže plaće.

Što se tiče donošenja izmjena i dopuna Zakona koji su od krucijalne važnosti za radnike (Zakon o radu, Zakon o minimalnoj plaći...), onima koji to hoće da znaju, jasna je procedura usvajanja, odnosno donošenja određenih zakona koji se tiču uređenja radnih odnosa i radničkih prava. To se čini kroz rad i funkcionisanje Ekonomsko-socijalnog vijeća, koje, usput rečeno, nije radilo skoro dvije godine.

I onda se nakon naprasno održane dvije sjednice ESV-a, a koje je, mora se naglasiti, naprasno i formirano, bar što se tiče predstavnika sindikata (bez odluke Upravnog odbora SSS BiH, jer nije jasno ko je imenovao predstavnike sindikata u sastav ESV-a), razgovara prvo o donošenju Uredbe Vlade FBiH o najnižim primanjima, a onda se donosi Odluka o povećanju visine najniže plaće.

Što se tiče Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala u FBiH, na nekoliko sjednica Upravnog odbora smo razgovarali na ovu temu i ukratko imamo svoj stav:

1. Stava smo da je najniža plaća od 1000,00 KM, objektivno nedovoljna za obezbjeđenje egzistencijalnih životnih potreba zaposlenih, obzirom da je iznos izračunate vrijednosti potrošačke korpe već iznad 3000,00 KM. Možda je visina najniže plaće od 1.000,00 KM bila realna, onda kada se tek počelo govoriti o ovom iznosu, a to je bilo prije više od dvije godine. Realno, u ovim uslovima (ali svakako nedovoljno) bi bila najniža plaća u visini bar 1.200,00 KM

2. Naprasno i necjelovito donošenje Odluke o povećanju iznosa najniže plaće je najblaže rečeno nejasno. Ovakva Odluka u svakom slučaju zahtijeva sveobuhvatno rješenje, a koje se prvenstveno odnosi na rasterećenje poslodavaca smanjenjem stope obaveznih uplata poreza i doprinosa, dakle izmjenu seta fiskalnih zakona. I na ovu temu se priča skoro deceniju i svi čekamo da se to desi, ali je nejasno zašto se to ne dešava. Ova tema je intenzivirana zadnje dvije godine, ali ponovo od aktivnosti po tom pitanju još uvijek imamo jedno veliko ništa.

3. Obaveza je poslušati sve strane, poslušati šta govore ekonomski analitičari, koji prave sveobuhvatnu analizu uticaja provođenja svih odluka, pa tako i ove, jer, ne može se na ovu situaciju gledati samo sa jedne strane. Jasno je jedino da se svi moraju pomalo odreći nečega.

4. Sramotno je da radnici koji stvaraju novu vrijednost (industrijski sindikati) pune budžetske kase, zarađuju i za svoje plaće i za poreze i za doprinose i za dobiti poslodavaca, danas postaju moneta za potkusurivanje raznih interesa.

5. Radnicima ne treba pomoć, radnici mogu i trebaju da žive od svog rada. Radnicima ne treba milostinja, koju im neko pruža od novca koji su oni napravili.

Mirni egzodus

Na kraju, gospodo, krajnje je vrijeme da se ova trakavica riješi. Radnici moraju živjeti, prehranjivati svoje porodice i to na način da onaj koji raspolaže njihovim novcem i koji misli da je gospodar njihovih života, taj novac raspodijeli kako treba. Ako ne znate, gospodo, onda prepišite.

I na kraju, sramotno je da se uopšte govori da radnika nema, da napuštaju radna mjesta, da odlaze iz zemlje, a radi se ovo što se radi... Ova situacija i način, da se radi mirni egzodus stanovništva neće izaći na dobro. Nije jasno kako neko sebi daje za pravo da stvori takav ambijent da ljudi napuštaju radna mjesta, svoje kuće, sve ono što su godinama sticali, za šta su dali svoj život koji su planirali tu, na rodnoj grudi.

Na kraju neka svima nama, ova 2025.godina bude sretnija, plodonosnija, mirnija i berićetnija, ali da bi se to ostvarilo, svi moramo imati isti cilj, biti bolji ljudi, pokazati socijalnu osjetljivost, dobru volju i raditi u dobroj vjeri, dajući svako ponaosob svoj doprinos - navodi se u saopćenju Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala u FBiH.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.