Druga polovina januara rok je u kojem će aktuelna parlamentarna većina na nivou države proći svoj finalni test, jer ako evropski put BiH ostane blokiran onda nema svrhe da ona više postoji. Prema riječima ministra vanjskih poslova BIH i predsjednika NIP-a Elmedina Konakovića, svrha ove koalicije je bila evropski put za BiH.
- U prvoj polovini godine veliki dio tih ciljeva smo ispunili. Dobili zeleno svjetlo, pripremili se za nastavak, a sada je očigledno da SNSD ne smije, vjerovatno zbog ruskog uticaja, da napravi daljnje korake i onda počinje tražiti različite alibije. Nešto je zbog Dodikove bolesti, nešto zbog suđenja, nešto zbog Nešićevog hapšenja, uvijek traže, što bi naš narod rekao, neku dlaku u jajetu kako ne bi ispunili ono što se od nas očekuje. Ako nastave i ako budu, pod uticajem ruskog interesa, zaustavili bh. put ka EU nema nikakve logike da to dalje traje. Ako budu normalni, zreli, pametni ljudi ova priča treba da se nastavi i da isporučimo ono što se od nas očekuje – kaže Konaković za „Avaz.
Napravljen cirkus
O tome je razgovarao i sa kolegama iz Naše stranke i SDP-a.
- Mi sigurno nećemo biti u tom partnerstvu na nivou države samo zato da bismo se zvali ministrima i da bismo imali visoke političarske plate, nego ćemo tu ostati ako ima smisla i ako se nešto može isporučiti. Bilo bi nezrelo da SNSD zaustavi i blokira, a da mi sjedimo i čekamo da istekne mandat. Logično je onda da se pokušaju naći snage koje će napraviti neku prekompoziciju. Potpuno mi je svejedno da li će NIP biti unutra ili ne, ako će država napredovati ja ću biti sretan čovjek – ističe Konaković.
Poteze SNSD-a, nakon što su dva evropska zakona usaglašena i usvojena na Vijeću ministara BiH, naziva cirkusom, te podsjeća da su isto radili i sa nekim zakonskim rješenjima iz Ministarstva vanjskih poslova BiH koji su prolazili Vijeće ministara da bi bili rušeni na sjednicama parlamenta.
- Ovo sada je veoma važno. Zakon o graničnoj kontroli i zakon o zaštiti ličnih podataka su usaglašeni evropski zakoni, koji su prošli Vijeće ministara, a onda oni odlučili da se ne održi hitna sjednica, da blokiraju i sada bi o tome da nešto pregovaraju. To je znak da oni to ne žele. Ako neće ove zakone i ono što nas čeka potpuno je jasno da SNSD nije za evropski put i da treba vidjeti imali snaga koje jesu i da li su te snage brojčano jake da BiH vratimo gdje joj je mjesto – dodaje Konaković.
Ovih dana trebao bi biti organiziran sastanak predstavnika Trojke, HDZ-a i SNSD-a, a nakon praznika, polovinom ili u drugoj polovini januara, očekuje se sjednica Vijeća ministara BiH. To je krajnji rok u kojem će se testirati strpljenje stranaka Trojke, jer je cilj ispuniti evropske obaveze, kako bi se u prvom kvartalu ove godine sazvala prva međuvladina konferencija BiH i EU.
- Ako propustimo te rokove, ako nam i ovaj Plan rasta izmakne iz ruku, a i tu je problem SNSD i njihov odnos prema Ustavnom sudu i Vijeću za državnu pomoć, onda stvarno nema smisla da ovakva vlast dalje traje – kaže Konaković.
Ako se krene ka rekonstrukciji vlasti smatra da su sve opcije otvorene i da se može bez svakoga od sadašnjih partnera.
- Matematički mi se čini da može bez svakoga, što za BiH stvara pozitivnu klimu. Stranke neće biti u prilici da nešto posebno ucjenjuju, uslovljavaju, a na kraju možda pobijede i one stranke kojima je bitno tenderisanje, imenovanje, povratak na stari sistem. Nije ni to nemoguće. Moguć je i povratak starih koalicionih partnera SNSD – HDZ – SDA, koji bi onako kako su dvije decenije radili, radili i dalje. Ali razbistriće se – dodaje Konaković.
Evropski put
Na pitanje da li bi NIP ušao u partnerske odnose sa SDA, odgovara da bi, ako bi budućnost BiH od toga zavisila.
- Ako bismo mogli napraviti efikasan evropski put, ne mogu reći da s Dodikom bih, a sa SDA ne bih. Kada bi to za BiH značilo napredak, ja bih na nekom projektnom zadatku učestvovao sa svima koji BiH vole. Naravno, to bi zahtjevalo od SDA da se počne ponašati normalno, da više ne ruši Sud, Ustavni sud, da ne veliča presuđene kriminalce, da se unutar njih stvari promijene jer bi oni samo takvi nekome mogli biti poželjan partner u vlasti – kaže predsjednik NIP-a i državni ministar Elmedin Konaković.