Eurostat je sredinom decembra 2024. godine objavio podatke o bruto domaćem proizvodu (BDP) i stvarnoj individualnoj potrošnji (SIP) po stanovniku za 2023., iskazane standardom kupovne moći (SKM) .
Agencija za statistiku BiH, zajedno sa statičkim uredima ostalih evropskih zemalja učestvuje u Evropskom programu poređenja cijena i BDP-a, a ti najnoviji rezultati poražavajući su za BiH.
Kupovna moć
Tako rezultati Evropskog programa poređenja cijena i BDP-a pokazuje da je BDP po stanovniku u BiH, izražen u SKM, u 2023. iznosio 36 posto od prosjeka Evropske unije. U istoj godini stvarna individualna potrošnja po stanovniku, iskazana standardom kupovne moći, iznosila je 42 posto prosjeka Evropske unije!
U tu analizu su, prema podacima Agencije za statistiku BiH, pored 27 zemalja članica EU uključene i tri zemlje članice EFTA te kandidati za članstvo u EU, odnosno, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska.
Od zemalja u okruženju Slovenija najbolje kotira s BDP-om od 92 posto prosjeka EU, slijedi Hrvatska čiji je BDP po stanovniku prema SKM-u 76, a zatim Crna Gora u kojoj je BDP 51, dok je u Srbiji 49 posto do prosjeka EU. I Sjeverna Makedonija je ispred BiH s BDP-om od 41 posto prosjeka EU.
Tako je BiH na dnu kolone, zajedno s Albanijom, ne samo među zemljama regiona već među ukupno 36 zemalja koje su uključene u tu analizu.
Ekonomski i politički analitičar Draško Aćimović, komentirajući za "Dnevni avaz“ ove parametre, kaže kako oni označavaju to da je prema njima BiH gotovo uvijek najsiromašnija zemlja u Evropi. Međutim, kako naglašava, stvarna istina je daleko lošija.
- Stvarni BDP se ne može računati bez trećeg faktora, a to je indeks korupcije. Po indeksu korupcije BiH je prva zemlja u Evropi i druga zemlja u euroazijskom prostoru, a to nam, onda, apsolutno argumentovano pokazuje da je taj BDP, možemo slobodno reći, friziran – govori on.
Stvarni BDP
Primjera radi, navodi, u obračun BDP-a ulazi i neki infrastrukturni projekt koji se prikazuje da je 300 miliona eura.
- Međutim, na tih 300 miliona ukradeno je 100 miliona eura i BDP, jasno, raste za tih 300 miliona eura. Stvarni BDP trebao bi biti 200 miliona eura. Međutim, statističke baze obračunavaju sumu koja je prikazana, tako da, nažalost, ukradena suma ulazi u BDP – objašnjava nam Aćimović.
Luksemburg prvi
Luksemburg ima daleko najveći BDP po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovo poređenje, što je skoro više od dva i po puta iznad prosjeka EU.
Irska zauzima drugo mjesto među državama članicama EU, sa 113 posto iznad prosjeka EU, a slijede je Nizozemska, Danska i Austrija, svaka s BDP-om po stanovniku višem od 20 posto iznad prosjeka.
Zemlje EFTA-e, Norveška, Švicarska i Island imaju nivo BDP-a po stanovniku od 71, 54 i 35 posto iznad prosjeka EU. Belgija, Njemačka, Švedska, Malta i Finska ostale su zemlje članice EU s BDP-om po stanovniku iznad prosjeka EU. Francuska, Italija, Kipar, Slovenija, Španija i Češka imaju nivo BDP-a po stanovniku manji od 10 posto ispod prosjeka EU.