STRUČNJAK

Profesor Kasim Tatić za "Avaz": Odluka Vlade FBiH urađena "ofrljativnom" metodom

U odluci Vlade FBiH plaća od 1.000 opterećena je sa 744 KM ili 74,4 posto doprinosa, kaže profesor Tatić

Prof. Tatić: Treba prihvatiti kompromis. Facebook

Alen Bajramovic

prije 23 sata 15 minuta

U predavanjima po kojima je poznat širom BiH profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Kasim Tatić često kaže da se kompletna ekonomija može svesti na dva slova, K i T - na koristi i troškove. I u vezi s odlukom Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće na 1.000 KM potrebno je imati u vidu ko snosi troškove, a ko dobiva korist.

Trošak ili korist

- Čini mi se da su stvari ovdje napravljene vrlo fluidnim i da se mogu tumačiti ovako ili onako, pa je zaključak stvar slobodnog sudijskog uvjerenja. Hoćete li više gledati koliki je trošak ili korist, ko će to da dobije i hoćete li odluku za kraći ili duži rok. Nakon silnih komentara koje sam vidio na internetu, ako ne želite preduboko da ulazite i rješavate problem koji je sistemski i star od 20 do 30 godina, treba prihvatiti kompromisno rješenje. U ovoj situaciji krivi su država, poslodavci i radnici. Što bismo mi u Bosni rekli, ničije maslo nije za ramazana – kaže Tatić za „Avaz“.

Pojašnjava da su svi svjesni dugogodišnjeg problema isplata u kovertama zbog izbjegavanja plaćanja doprinosa, radnici su šutjeli jer su se plašili otkaza, a država poresku utaju tolerirala. Pošto vremena nema mnogo, profesor Tatić predlaže rješenje u kojem bi svi podjednako dobili ili izgubili.

- U odluci Vlade FBiH plaća od 1.000 opterećena je sa 744 KM ili 74,4 posto doprinosa. Prethodna situacija je bila, 619 KM neto, a 1.058 KM bruto plaća, pa je razlika 440 KM. To je opterećenje od 71 posto. Da bi se zadržao nivo opterećenja poslodavaca u apsolutnom iznosu, odnosno KM, na plaću od 1.000 KM treba zadržati isto opterećenje od 440 KM. Doprinose bi, dakle, sa 74 posto trebalo smanjiti na 44, za 30 posto – kaže Tatić.

Gašenje požara

Inače, smatra da je odluka Vlade FBiH usmjerena na gašenje požara u Fondu PIO, ali s obzirom na to da je kratkoročna, pita se kako će se on puniti po njenom isteku nakon godinu.

- Ovo je urađeno „ofrljativnom“ metodom, jer niko nije uradio analizu efekata, a ekonomija je nezgodna nauka zato što je sve sa svim povezano. Oni tačno znaju šta rade, samo je pitanje što u našem sistemu nemamo efektivnih poluga kojima bi se demokratskim putem zaustavila ova odluka Vlade. S njom bismo imali čitav lanac, od povećanja cijena i ostalog, pa za sve ponovo imamo lijepi bosanski izraz: „Poj'o ćar fajdu“ – naglašava profesor Kasim Tatić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.