Na suđenju za zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je postignut sporazum o mirnom povlačenju Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz Komande na Bistriku i kako je kolona napadnuta, javlja Detektor.
Borislav Đurđević rekao je da su sporazumu o povlačenju prethodili napadi na Komandu, kao i Dom JNA. Naveo je da je 2. maja 1992. jedna grupa pripadnika JNA napadnuta i ubijena na Skenderiji kada je krenula da interveniše zbog napada na Dom JNA.
Svjedok, koji je bio u sektoru za moral u Komandi, kazao je da su bili pod napadom dok nije postignut sporazum s UNPROFOR-om o povlačenju.
- UNPROFOR će da garantuje da nijedna strana neće kršiti sporazum… Došao je (Alija) Izetbegović s pratnjom… Jasno se govorilo o mirnom izlasku - rekao je Đurđević.
Pokretne stvari
Kazao je da je dogovoreno da JNA nosi sve pokretne stvari, te da će se kolona kretati u marševskom poretku, što, kako je pojasnio, znači da ne očekuje da će je neko napasti. Rekao je da je kolona krenula 3. maja.
- Sve sporedne ulice su bile blokirane profesionalno… Bilo je puno ljudi, šaroliko obučeni, traka oko ruke i znak Patriotske lige, onaj s ljiljanima - prisjetio se svjedok.
Naveo je da je kolona presječena, da je na neke pucano rafalima, te da su razoružani. Kako je naveo, jedan čovjek je prišao i pitao druge gdje su bili kad su oni napadali, te im kazao da sklanjaju tragove, a njih su u koloni poveli u policiju.
Đurđević je rekao da su u policiji korektno postupali prema njima, a da su potom odvedeni u FIS, gdje su neki udarani. Ispričao je šta je vidio kada je išao u toalet.
- Ležao je čovjek razapet i tukli su ga. To je bio poručnik Pelemiš. Ja ne znam kako je preživio - kazao je svjedok.
Pomjerena vilica
Dodao je da je starješini Vukšiću bila pomjerena vilica od udaraca i da nije mogao da govori. Kako je rekao, uslijedili su pregovori i sutradan su autobusom otišli.
Đurđević je svjedočio na suđenju Kerimu Lučareviću, koji je optužen u svojstvu komandanta Vojne policije Republičkog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Republike Bosne i Hercegovine. Na teret mu je stavljeno da nije preduzeo mjere na kažnjavanju počinilaca ubistava i ranjavanja tokom napada na kolonu vojnika i civila zaposlenih u JNA 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici, kao i njihovog zlostavljanja.
Na pitanja braniteljice Marsele Bajramović da li je čuo da se tih dana s položaja pod kontrolom JNA pucalo po gradu, svjedok je odgovorio da nije.
- Samo sam čuo da padaju granate po Komandi - kazao je Đurđević.
Rekao je da nema saznanja da su Srpska demokratska stranka i JNA podijelile 69.198 komada oružja srpskom stanovništvu.
Naveo je da ne zna da su Izetbegović i pratnja bili lišeni slobode. Kako je kazao, Izetbegović se sam ponudio da dođe u Komandu.
Suđenje se nastavlja 24. januara.