U godini u kojoj obilježava 30. godišnjicu potpisivanja Dejtonskog sporazuma, BiH je zaglavljena u vremenu i geometriji s tri konstitutivna naroda, dva entiteta i Distriktom Brčko.
Ovo je za „Avaz“ izjavio politički analitičar Aleksandar Popov. Komentirajući nove apsurde da smo u samo nekoliko dana svjedočili najavama otcjepljenja RS, a potom usvajanja reformskih zakona i nastavku puta ka EU, Popov kaže da je u pitanju „frankenštajn“ koji teško može da funkcionira.
Formalno cijepanje
- Da nije Tramp (Trump) pobijedio, vjerovao sam da će Amerikanci iskoristiti ovaj jubilej da se konačno izađe iz koordinata 90-ih godina i da se napravi nova konferencija, na kojoj bi se donio novi ustav i novo ustrojstvo, gdje bi BiH bila servis svih građana, a ne samo konstitutivnih naroda, te konačno postala funkcionalna država. Da li će to Trampu pasti na pamet i hoće li se ikako baviti ovim regionom, veliko je pitanje – kaže Popov.
Popov smatra da u slučaju BiH međunarodna zajednica pravi grešku, ne čineći ništa da promijeni okvir u kojem se i bez njenog formalnog cijepanja, razlike unutar države produbljuju. Nove poruke u kojima se izražava zabrinutost zbog situacije u BiH, kao i zbog odnosa Srbije i Kosova, ali i potvrđuje spremnost da reagira, stigle su prije nekoliko dana iz NATO-a.
Ključne adrese
- Kad se to desi, onda je đavo odnio šalu. Da se djelovalo politički ranije, o tome sada ne bi trebalo ni pričati. Znam da je EUFOR u BiH, KFOR na Kosovu i da će oni spriječiti ozbiljniji sukob, ali ako do toga dođe, to znači da je politika doživjela krah. Umjesto toga, trebalo je za ovih 30 godina probleme rješavati politički. Kad je u pitanju BiH, uz unutrašnje faktore, ključne adrese su Beograd i Zagreb. Na njih se, kao na potpisnike Dejtonskog sporazuma i prve susjede, morao izvršiti pritisak da ne djeluju destruktivno kao sada. Da pomognu da se BiH ojača kao građanska država i servis svih svojih građana – ističe Popov.