Profesor Internacionalnog Burch univerziteta Ermin Cero odluku Vlade FBiH o minimalnoj plaći od 1.000 KM ocjenjuje kao populističku i ne vidi plan koji seže dalje od samog njenog donošenja.
- Radi se o populističkoj odluci kojom se, pod plaštom brige za radnike, puni budžet i osiguravaju sredstva za javni sektor. Nije problem visina plate, koju definitivno treba povećati, ali raditi to bez ikakve analize utjecaja, a ja nisam vidio da ona postoji, u najmanju ruku je neozbiljno.
Nema znanja niti kapaciteta
Što se tiče fiskalne reforme, očigledno je da naši izabrani zvaničnici iz svih političkih opcija, da ne mislite da bilo koga izuzimam, nemaju niti znanja niti kapaciteta da je naprave i provedu – kaže profesor Cero.
Sramota je da je, nakon niza godina koje su obilježila poskupljenja i enorman rast troškova života, minimalna plaća na mizernih 619 KM.
S ovakvom ocjenom slaže se i profesor Internacionalnog univerziteta u Sarajevu Ognjen Riđić.
Najugroženiji poslodavci
- Stavovi poslodavaca i radnika se mogu približiti, ako ne i u potpunosti pomiriti, smanjenjem stope doprinosa na dohodak koje vlada zahtijeva od poslodavaca. Poslodavci, radnici i vlada moraju biti partneri, a ne vječni neprijatelji s maksimalističkim ciljevima bez spremnosti na poštovanje digniteta druge strane i spremnosti na kompromis. Jedino tako se može graditi moderna i stabilna tržišna ekonomija, koja bi zastupala ekonomske i socijalne interese svih slojeva svojih građana – kaže profesor Riđić.
Dodaje da je u samoj odluci o povećanju plaće Vlada FBiH trebala ugraditi i smanjenje stope doprinosa ili odredbu po kojoj bi najugroženijim poslodavcima u privatnom sektoru pomogla ciljanim subvencioniranjem uvećanog dijela bruto plaće.
- Uz obavezno smanjenje stope doprinosa i ciljano subvencioniranje najugroženijih poslodavaca podržavam povećanje minimalne plate, koje se trebalo desiti i mnogo ranije, imajući u vidu velike inflatorne udare na životni standard građana i iznos potrošačke korpe koji prelazi 3.000 KM – ističe Riđić.