Denis K. (25) iz Goražda, koji je uhapšen u utorak u akciji Federalne uprave policije (FUP) zbog sumnje da je preko društvene mreže Instagram pokušao zakazati sastanak s dječakom, predat je u nadležnost Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu. Sumnjiči se da je počinio krivično djelo iskorištavanje djeteta ili maloljetnika radi pornografije.
- On će biti zadržan u naredna 24 sata i, nakon što ga ispita postupajuća tužiteljica, odlučit će o eventualnom prijedlogu za pritvor - potvrdila nam je Azra Bavčić, portparol Tužilaštva KS.
Osumnjičeni je putem Instagrama od 16. aprila uspostavio neprimjerenu komunikaciju sa 11-godišnjim djetetom. Predstavljao se kao 17-godišnja djevojka, iako je prethodno upoznat s tim da razgovara s 11-godišnjakom, kojem je poslao fotografije eksplicitnog sadržaja.
U nastavku razgovora zahtijevao je od dječaka fotografije istog sadržaja, odnosno pokušavao ga navesti da snimi fotografski zapis. U nastavku međusobne komunikacije osumnjičeni je zahtijevao sastanak s maloljetnikom na području Sarajeva, s ciljem seksualnog iskorištavanja dječaka. U akciji su oduzeti i kompjuter, tablet i mobitel, korišteni prilikom izvršenja krivičnog djela.
Iz Tužilaštva BPK ni jučer nisu željeli davati više informacija, navodeći da su cijelu akciju izvele kolege iz Tužilaštva KS i FUP-a, koji posjeduje opremu za istrage vezane za cyber kriminal, a da su oni samo asistirali. Javnost ne krije ogorčenje, ali oprezno komentira cijelu situaciju, jer sve je još u fazi istrage, a u pitanju je dijete.
U Centru za edukaciju, terapiju i demokratski razvoj „Kuća SEKA“ u Goraždu kažu da su reakcije u ovakvim situacijama obično pogrešne, jer su svi fokusirani na počinioca, a vrlo malo se brinemo o žrtvama i onima koji to sutra mogu biti.
- Nažalost, ova situacija će rijetkima biti upozorenje. Svi su fokusirani na osumnjičenog, ko je, šta je, kako bi ga se kaznilo, ali on je samo jedan u nizu onih što svakodnevno vrebaju po društvenim mrežama. Skoro se niko ne pita šta to rade naša djeca na internetu, kako provode svoje slobodno vrijeme.
Ova „korona situacija“ je dala dosta više slobode djeci na internetu i od svega je najbitnije da svaki roditelj, svaka osoba koja učestvuje u odgoju i obrazovanju djeteta preventivno djeluje.
Ne možemo zaustaviti pedofiliju, ali možemo našu djecu naučiti ranim znakovima upozorenja i načinima kako da reagiraju - kaže Amina Sarajlić, stručna saradnica za rad s djecom i mladima u Centru.
Ona dodaje da se u centru konstantno radi na tome, a u vrijeme pandemije koronavirusa organizirane su online radionice o opasnostima na internetu, tokom kojih su uočene iznenađujuća lakovjernost i naivnost mališana tokom komunikacije na društvenim mrežama.
Osnivačica grupe ''Roditelji Goražde'', koja okuplja blizu 1.000 članova, Delila Klovo ističe kako je potrebno ubrzati proceduru uspostave registra prekršilaca zakona iz ove oblasti, jer u FBiH procedura još traje, a u RS registar postoji.
- Registar bi sadržavao imena osoba pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima. Takve osobe bi imale zabranu da rade ili posjećuju prostore na kojima se okupljaju djeca, morale bi se redovno javljati policiji, moglo bi ih se pratiti, policija bi znala ko su, gdje žive, čime se bave. Dok čekamo da se zakon o registru donese i registar uspostavi, svako od nas treba s djecom pričati, da ništa od nas ne kriju. Sreća pa je ovo dijete roditeljima reklo ili da se otkrilo na drugi način pa su spriječili da se dese mnogo gore stvari - kazala nam je Klovo.