Godinama unazad svjedoci smo jezivih zločina u kojima su žrtve najranjivija populacija – djeca.
Region je šokiran nakon što je objavljeno da je rano jutros u Zagrebu Harald Kopitz, 56-godišnji Austrijanac, ugušio dvoje blizanca, kćerku i sina, starih sedam godina te njihovog četverogodišnjeg brata.
Tragedija je bh. javnost podsjetila i na krvavi pir Admira Sovića iz Bihaća iz decembra 2018. godine. Sović je, za razliku od Kopitza, uspio presuditi sebi, a imao je opaku namjeru ići i korak dalje te ubiti i suprugu. U krvavom pohodu je zaklao troje djece, a potom se objesio.
Nakon ovakvih svirepih zločina uvijek se postavlja pitanje šta je okidač da otac digne ruku na vlastitu djecu. Psiholog Alma Mahmutović za portal „Avaza“ kaže da kada se dogodi ovako gnusan čin, i sa psihološkog aspekta, može se reći da nam svima prolaze ista pitanja.
- Kakav je to čovjek? Kakav je to otac koji je u stanju ići da ubije vlastite dijete. I to ne jedno, nego troje djece. Što se dogodi u njegovoj glavi? U dosadašnjim istraživanjima i u statističkim podacima, psiholozi su pokušali identifikovati različite vrste motiva. U većini slučajeva počinioc sigurno pati od nekog psihotičnog poremećaja – kaže na početku Bravo.
Kako kaže, „u ovom slučaju definitivno možemo pričati o psihotičnim epizodama“.
- Takva osoba najčešće doživljava halucinacije, odnosno doživljava neke određene paranoje u kojima mu neko ili nešto naređuje da ubiju vlastitu djecu te poslije svega nije svjestan vlastitih postupaka – pojašnjava naša sagovornica.
Prema njenim riječima, otežavajuća okolnost je ukoliko je počinioc ovisnik od psihoaktivnim supstancama. Takvi ljudi, kako kaže Mahmutović, trebali bi se pratiti, što nije slučaj na našim prostorima. Budući da se i u ovom slučaju radilo o osobi koja je koristila medikamente, Mahmutović kaže „da nam to može mnogo toga reći“.
- Njegov doktor zna da li je aktivno koristio medikamente. To moraju istražiti nadležni organi. Suština je da u većini slučajeva imamo neki motiv u vidu ljubomore, ali u ovom slučaju je očigledno bilo obrnuto – kazala je Mahmutović.
Na naše pitanje, kako prepoznati ovakve osobe, Mahmutović je rekla:
- S takvim osobama se mora razgovarati ili biti oprezan. Nažalost sve više posljednjih decenija imamo ovakve slučajeve u kojima ljudi gube razum. To je, smatram, vrlo jasno, da je sama klima podneblja na način u kojem mentalno zdravlje svih nas nije dovoljno tretirano, jer mi kao nacija moramo da budemo zdravi – zaključila je Alma Mahmutović.