Pred Vijećem Suda BiH kojim je predsjedavala sutkinja Vesna Jasenković danas je razmatran prijedlog Tužilaštva BiH da se za naredna tri mjeseca produži pritvor Anelu Sejfoviću i Ajlinu Ahmiću, koji su, zajedno s Elvisom Keljmendijem, osumnjičeni za organizirani kriminal, neovlašten promet droga i pranje novca.
Suprotno Tužilaštvu, advokati Rusmir Karkin i Senka Nožica, koji zastupaju Sejfovića i Ahmića, tražili su da se prijedlog odbije i odredi kućni pritvor te sve mjere zabrane za njihove branjenike.
Državni tužilac Džermin Pašić, ukazujući na kompleksnost istrage, između ostalog, potvrdio je da se Elvis Keljmendi odlučio na saradnju s Tužilaštvom te da je pušten u kućni pritvor. Pašić je kazao da je pravo osumnjičenih da se brane šutnjom, ali i da moraju biti svjesni privilegije saradnje s Tužilaštvom.
Tužilaštvo je spremno predložiti blaže mjere onima koji sarađuju s njima, a u suprotnom produženjem pritvora moraju zaštititi svoju istragu.
Keljmendijev iskaz ukazao je na sve pripadnike grupe, kao i na saradnju s drugim grupama, te na činjenicu da su pojedini policajci usko sarađivali s grupom.
Tužilac je naglasio da je završena identifikacija pripadnika ove međunarodne grupe iz inozemstva, ali da nisu navodili njihova imena zbog tajnosti istrage. Među njima je i grupa iz Crne Gore.
Pašić je, također, naveo da je veliki broj svjedoka identificiran, ali da Tužilaštvo svjesno nije prilagalo njihove iskaze jer bi otkrivanje čak i sadržaja iskaza dovelo u opasnost njihove živote i živote njihovih porodica. Pašić je kazao da su u istrazi došli do saznanja koja su ih frapirala, kao što je povezanost pojedinih osoba iz pravosudnih institucija i policije koji su članove grupe obavještavali o istrazi.
Branilac Anela Sejfovića, advokat Rusmir Karkin problematizirao je upotrebu aplikacije Sky napomenuvši da su pojedini sudovi u Evropi, kao što su oni u Nizozemskoj i Italiji, donijeli oslobađajuće presude u predmetima koji su se zasnivali na ovoj aplikaciji, a kao što je slučaj i ovom predmetu. On je istakao da nije jasno na koji način su pribavljene informacije iz aplikacije.
Advokat Karkin je istakao da nije tačno da Sejfović ima dvojno državljanstvo i da je odbrana uložila dokaz da je on državljanin samo BiH. Prema njegovim riječima, protiv Sejfovića se vodi postupak u Općinskom sudu Sarajevo za nanošenje teške tjelesne povrede i da Sejfović nije pokazao interes da izbjegava ovaj postupak.
Braniteljica Ajlina Ahmića, advokatica Senka Nožica istakla je, također, da Ahmić nema namjeru nigdje bježati te da to što ima i državljanstvo Hrvatske ne znači da ima namjeru napuštati zemlju.
Nožica je navela da pritvorski razlozi očito ne postoje, jer su isti bili i za Elvisa Keljmendija, kojem je, nakon saradnje s Tužilaštvom, određen kućni pritvor. Advokatica je naglasila da Ahmić nije imao kriptovani telefon i da je od njega oduzet obični mobitel.
Tužilac Pašić je kazao da kriptovanih telefona još ima u prodaji i da su članovi grupe iz kuće organizirali nabavku i prodaju droge vrijedne stotine hiljada maraka.
Na današnjem ročištu osumnjičeni i njihovi branioci su istakli da su bili u šoku nakon objave u medijima da je Sejfoviću i Ahmiću produžen pritvor, a sjednica nije bila ni održana.
Reagirala je sutkinja Vesna Jasenković kazavši da će ovo vijeće odluku donijeti na osnovu onoga što je podneseno u prijedlogu, a ne na osnovu pisanja medija. I tužilac Pašić je reagirao navodeći da tužioci nisu ostvarivali nikakve kontakte s medijima te da za to postoji Odjel za informiranje u Tužilaštvu BiH koji je zadužen za davanje informacija.