Zbog dužeg protoka vremena jučer je u Sudu BiH iznova počelo suđenje Milanu Matkoviću iz Trebinja, Saši Ratkoviću (32) iz Trebinja, Draganu Stupiću (49) iz Dervente, Tomislavu Vidakoviću (33) i Vladici Rakiću (42) iz Beograda, Vasiliju Stjepiću (56) iz Brčkog, Mitru Blagojeviću (37) iz Foče, Miroslavu Čaliji (48) iz Mostara, te Draženu Šinakoviću (43) iz Konjica.
Svi oni optuženi su za krijumčarenje velikih količina kokaina iz Južne Amerike u BiH, ali i zemlje regiona i Evropske unije. U ovom predmetu korišteni su dokazi iz analize aplikacija Sky i Anom.
Plaćali kešom
Na ročištu je bilo predviđeno saslušanje inspektora SIPA-e Suada Hasanovića i Gorana Manduća, koji su bili u istražnom timu.
Inspektor Suad Hasanović naveo je da su prve materijale u vezi s kriptovanim aplikacijama dobili u julu 2021. godine. Zbog obima materijala formirani su timovi. Hasanović je bio u istražnom timu “Štit“, da bi poslije bio formiran tim “Odi”, koji se bavio grupom Milana Matkovića. Dokumentacija je dobivena od međunarodnih partnera, a inspektori su radili na laptopima koji su bili zaštićeni od vanjskih utjecaja.
Hasanović je ispričao da su i identificirali veliki broj osoba koje su koristile kriptovane telefone.
- Identificirali smo 35 JID-a Anom aplikacije (komunikacija osumnjičenih, op. a.) i 50 JID-a aplikacije Sky - kazao je svjedok.
Svi oni su se osjećali toliko sigurno da su, putem aplikacije, postavljali svoje fotografije te osoba s kojima su komunicirali, fotografije ličnih dokumenta, vozačkih dozvola, itd. Jedni su ostavljali svoje ime, dok su drugi postavljali ime drugih osoba. Jedan je tako upisao ime svog automehaničara. Bilo je slučajeva da su predavali svoje kriptovane telefone drugim osobama, ali su te osobe onda obavještavale da su one sad pri tom telefonu.
Inspektor Hasanović naveo je da su otkrili brojna krivična djela, od međunarodne trgovine drogom i oružjem, do pranja novca, falsificiranja dokumenata, ubistava i planiranja ubistava. Kazao je da su u velikom broju slučajeva uspjeli utvrditi događaje iz aplikacije.
Hasanović je kazao da su se Matković i ostali bavili drogom, koju su nabavljali u Južnoj Americi. Kokain je brodovima previžen u luke u Evropskoj uniji, gdje su ga oni preuzimali. U prebacivanju droge korišteni su gliseri, droga je ubacivana u kontejnere, čak su bili angažirani i ronioci. Za 20 dana je sve plaćeno, pronađene su fotografije upakovanog novca, kao i podaci gdje su uzimali novac i kome su ga davali, dio je plaćan gotovinom, a dio kriptovalutom. Putem aplikacije razmijenili su fotografiju dijela novčanice države Surinam.
Ugrađeni „štekovi“
Inspektor Suad Hasanović naveo je da su putem aplikacije razmjenjivali i podatke o stanju kase, gdje su se mogli vidjeti troškovi ove grupe. Kod Dragana Stupića je prilikom pretresa pronađena ceduljica predračuna.
Hasanović je kazao da su kolege iz Srbije, s kojima su sarađivali, bile zainteresirane za Matkovićevu grupu te da su upravo iz Srbije dobili veći broj materijala u vezi s analizom kriptovane komunikacije. U Srbiji je zaplijenjeno šest vozila u kojima su bili ugrađeni tzv. štekovi. Saslušano je i nekoliko svjedoka u vezi s planiranjem i pripremanjem ubistava.
Od kolega iz Austrije dobili su brojne informacije o zapljeni velike količine droge u Beču, a dio je vezan za Matkovićevu grupu. Podaci su tako potvrđivani kroz realne događaje u Austriji.
Prihvaćeni prigovori
Predsjedavajući Vijeća Suda BiH Miroslav Janjić, tokom saslušanja svjedoka, prihvatio je niz prigovora odbrane, a koji su se odnosili na to da svjedok ne može iznositi zaključke koji su proizašli iz analize kriptovanih aplikacija. Prihvaćeno je da svjedok ne bi trebao davati svoju ocjenu, jer će o tome Sud odlučivati i analizirati dokaze. Odbrana je sugerirala da svjedok može samo govoriti o radnjama koje je poduzeo.