Na sjednici Apelacionog vijeća Suda BiH, ponovo je razmatrana žalba Fikreta Hoddžiča i pravnog lica „F.H. Srebrena malina“ na prvostepenu presudu u dijelu koji se odnosi na odluka Ustavnog suda BiH, a koji je utvrdio da je došlo do povrede prava na pravično suđenje jer optuženi nisu znali za šta se terete.
Članovi Apelacionog vijeća su predsjedavajući sudija Staniša Gluhajić, sutkinja Amela Huskić i sudija Redžep Begić.
Braniteljica Fikreta Hodžiča Mirna Avdibegović navela je da ostaju kod svoje žalbe na prvostepenu presudu.
Fikret Hodžić i njegova braniteljica Mirna Avdibegović u žalbi su ranije isticali da su Hodžić i „Srebrena malina“ osuđeni za krivično djelo za koje nisu bili optuženi. Hodžić je bio osuđen na pet godina zatvora zbog zloupotrebe položaja prilikom nabavke respiratora u vrijeme pandemije koronavirusa.
Jedina moguća odluka
Na današnjem pretresu Avdibegović je istakla da stav Ustavnog suda BiH govori o značaju odluke koju će ovo Apelaciono vijeće donijeti.
- Smatramo da izuzev donošenja oslobađajuće odluke nije moguće donijeti drugu odluku - navela je Avdibegović.
Ona se osvrnula na tačku 1. optužnice te navela da se u njoj navodi pravna kvalifikacija udruživanje radi činjenja krivičnih djela, te da je to jedina pravna kvalifikacija koja se odnosi na Fikreta Hodžića, a za šta su svi oslobođeni. Drugom tačkom optužnice, kako je dodala, Hodžiću nije bilo stavljena na teret zloupotreba položaja. Sva ona djela koja slijede iza riječi „u vezi sa“ odnose se na na druge optužene.
- Fikret Hodžić je suočen s krivičnim djelom zloupotreba položaja ili ovlasti tek prilikom izricanja prvostepene presude. Odlobođen je krivičnog djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela - kazala je Avdibegović.
Navela je da je Fikretu Hodžiću i „Srebrenoj malini“ od početka do presude bilo nepoznato šta im se stavlja na teret, te da nisu mogli ni prepostaviti da bi mogli biti osuđeni za zloupotrebu položaja.
- Ne samo da nisu znali nego tokom postupka nisu mogli ni pretpostaviti da bi se mogli za to teretiti, jer nijedan od tri ključna elemetna tog krivičnog djela nije bio naveden - kazala je Avdibegović.
Znali za šta se terete
Tužilac Džermin Pašić istakao je da Ustavni sud BiH utvrdio da Sud nije dao jasan odgovor i da nije otklonio sumnju. Također je istakao da Sud nije vezan ni pravnom kvalifikacijom.
Naveo je da pravna kvalifikacija zloupotreba službenog položaja proizlazi iz činjeničnog opisa optužnice. Naveo je da tačka jedan koja predstavlja „svijest i volju da su počinili krivično djelo“ je sastavni dio tačke 2. Istakao je da su znali da im se stavlja na teret krivično djelo zloupotrebe položaja.
Pašić je naveo da je u optužnici uvijek navođeno svojstvo Fikreta Hodžića kao odgovorne osobe “F. H. Srebrene malina” i da je postupao u svojstvu odgovornog lica, kao nužni saizvršilac ostalih optuženih.
- Niti jednu radnju Fadil Novalić ne bi mogao uraditi da nije opisano svojstvo Fikreta Hodžića kao odgovornog lica. Nema dilema da se u smislu krivice Fikreta Hodžića i „Srebrene maline“ može išta promijeniti - naveo je Pašić.
Kazao je da su netačne tvrdnje odbrane da Hodžić nije obaviješten o djelu koje mu se stavljalo na teret.
- Ne mora se ni zapisati da je neko zloupotrijebio položaj ako ste opisali radnje izvršenja krivičnog djela iz kojih proizlazi zloupotreba položaja- naveo je Pašić.
Moguće odluke
Fikret Hodžić je prvostepenom presudom Suda BiH iz aprila 2023. osuđen zajedno s bivšim federalnim premijerom Fadilom Novalićem i nekadašnjim direktorom Federalne uprave civilne zaštite Fahrudinom Solakom za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora tokom pandemije koronavirusa. Bivša ministrica finansija Jelka Miličević je oslobođena.
Presudom je naloženo oduzimanje nezakonito stečene koristi od Hodžića u iznosu od 649. 747,78 KM, a „Srebrena malina” je novčano kažnjena sa 200.000 KM. Apelaciono vijeće potvrdilo je ovu presudu, a Ustavni sud je 14. novembra ove godine djelimično ukinuo presudu Apelacionog vijeća zbog povrede prava na pravično suđenje.
Apelaciono vijeće naknadno će donijeti odluku u roku od 15 do 30 dana.
Avdibegović je nakon ročišta pojasnila da postoji opcija da se ponovo odbije žalba, da se donese ista odluka, pa da ponovo idu na Ustavni sud BiH, da se ponovo uvaži žalba, eventualno otvori pretres. Također, postoji opcija da se preinači presuda na način da se oslobodi.