GLOBUS

Američki mediji objavili zastrašujuće informacije: Ko je zapravo Kim Jong-un, predsjednik Sjeverne Koreje?

Avaz.ba

4.7.2017

Kim Jong-un, na crveni tepih na vojnim paradama taj čovjek redovno izlazi iz najluksuznijih Mercedesa.

Ništa čudno za predsjednika, samo u slučaju vrhovnog vođe ove zatvorene nacije, ko mu prodaje takve stvari, pita se CNN?

Sjeverna Koreja pod teškim je međunarodnim sankcijama, a Kim svejedno nastavlja živjeti krajnje luksuzno. Nedavno je nabavio snažnu i bogatu bijelu jahtu, pa i opremu za uređivanje luksuznog skijaškog odmarališta. Samo u 2012. Sjeverna Koreja uvezla je luksuznih dobara u vrijednosti od 645,8 miliona dolara.

Koliki je to udio u ukupnom uvozu pokazuje podatak od 3,47 milijardi dolara iz 2015. godine. A ako se makne udio Kine, dolazi se do toga da je Sjeverna Koreja iz cijelog ostatka svijeta uvezla više luksuznih stvari nego svega ostalog skupa, podaci su MIT-a.

Kako je moguće da vođa zemlje koji je u martu prošle godine upozorio građane da se pripreme na moguću glad, priušti ovakav luksuz?

Stručnjaci kažu da ovakvu trgovinu Kim financira preko svoje vlastite banke, poput nečije kasice-prasice, u koju se slijevaju ilegalni poslovi Pyongyanga širom svijeta.

Sjevernu Koreju optužuju da hakira banke, prodaje oružje, raspačava drogu, krivotvori novac, čak da krijumčari ugrožene vrste, što sve skupa donosi stotine miliona dolara. Taj novac služi i za plaćanje nacionalnog nuklearnog i raketnog programa, za koje Pyongyang smatra da mu trebaju kako bi se othrvao pokušajima SAD-a da sruši režim.

Sjevernokorejski nuklearni program rapidno se razvija uprkos sankcijama i ta zemlja opire se svim američkim pokušajima da ispregovara program denuklearizacije.

"Sjeverna Koreja otvoreno je kršila međunarodni zakon sa svojim nuklearnim pokusima, ilegalnom prodajom i razvijanjem nuklearnog programa", kaže republikanski kongresmen Doug Lamborn.

U stvarnosti je nemoguće pratiti sve te ilegalno tokove novca koliko su skriveni. Ipak, 2008. Kongresna služba za istraživanja navela je da ta zemlja godišnje iz ilegalnih poslova može prikupiti između pola i jedne milijarde dolara.

"Sjeverna Koreja će prodati sve bilo kome ko za to plaća", kazao je na nedavnom panelu Fondacije za odbranu demokratije Anthony Ruggiera, bivši zamjenik direktora američkog ministarstva finansija. Tim novcem finansira se i nuklearni program i luksuzni život elita u zemlji, držeći ih zadovoljnima uprkos sankcijama, čime Kim prevenira pokušaje rušenja i time cementira svoju vlast.

"Taj prihod ide direktno na bankovni račun sjevernokorejskog vodstva. Ako bi se to presjeklo, mogao bi se zadati neproporcionalno snažan udarac u odnosu na količinu novca", kazala je Sheena Greitens, profesorica na Univerzitetu u Missouriju, koja je problem proučavala zadnjih decenija.

Analitičari smatraju da bi Donald Trump, u pokušajima da pritisne Kima na pregovore, trebao ići tragom tog novca. Samo, to bi se moglo pokazati komplikovanim.

"To je režim koji je jako vješt u pronalaženju novih, maštovitih načina za ilegalno zarađivanje. Nekad jednostavno pronađu nove poslove, nekad se samo presele drugdje u svijetu. Ako želite Sjevernu Koreju tako pritisnuti, morate istovremeno uništiti njihovu sposobnost prilagodbe", kazala je Greitens.

Kim je na dramatičnom glasu. Južna Koreja izvještava o pogubljenjima protuavionskim topovima, o kompliciranim urotama i ubistvima, nešto što je naslijedio od oca Kima Jong-ila.

Stariji Kim bio je veliki fillmofil, obožavatelj Jamesa Bonda, a analitičari kažu da je iz špijunskih trilera izvlačio ideje o pokušajima atentata neprijatelja pomoću naliv pera, da je otimao filmske zvijezde kako bi pokrenuo nacionalnu filmsku industriju, ono što se zna kao "Ured 39".

Američko ministarstvo financija za taj ured kaže da "služi kao kritična podrška vodstvu zemlje kroz ilegalne aktivnosti i vođenje tajnih fondova". Administracija Baracka Obame pokušala je svojim sankcijama udariti na "Ured 39", ali se čini da ga nije uspjela zaustaviti. Američki državni sekretar Rex Tillerson kazao je da će SAD pokušati udariti na Sjevernu Koreju tako što će kažnjavati treće zemlje koje pomažu Pyongyangu kršiti sankcije.

Tillerson nije precizirao kako namjerava natjerati treće zemlje da sarađuju, dio strategije uključuje nagovaranje zemalja širom svijeta da snize diplomatske odnose s Pyongyangom.

"Sjeverna Koreja u mnogim zemljama diplomatski je prisutna puno snažnije nego što bi to objektivno trebali", kazao je Patrick Murphy, zamjenik pomoćnika sekretara iz Ureda za istočnoazijska i pacifička pitanja State departmenta.

Sjevernokorejske diplomate širom svijeta optužuje se da diplomatske privilegije koriste za krijumčarenje zlata i oružja. UN je naveo da je diplomatsku osoblje korisno jer je pokretno i zaštićeno diplomatskom krinkom.

Za presjeći dotok ilegalnog novca SAD očito treba srezati Sjevernoj Koreji mogućnost da diplomaciju koristi na taj način, što je UN 2016. osudio da čini. Kreativnost te zemlje posljednjih je godina u rastu u jugoistočnoj Aziji, gdje je tamošnje vlade optužuju za upletenost diplomata u planiranje atentata i pokretanje krijumčarenja oružjem.

Jedan od onih koji nastavlja poslovati s Pyongangom je filipinski predsjednik Rodrigo Duterte, optužuje SAD, koji je inače i predsjedatelj ASEAN-a. Od 10 zemalja u toj organizaciji, u osam se nalaze sjevernokorejske ambasade, kao i još 39 zemalja širom svijeta. Greitens kaže da, kad se želiš obračunati s tim ilegalnim poslovima, onda se ideš fokusirati posebno na mjeta koja su inače ispod radara.

"Jugoistočne azijske države zadržavaju te veze sa Sjevernom Korejom iz niza razliga; diplomatskih, kulturalnih, ekonomskih", napisao je za The Diplomat Prashanth Parameswaran.

Analitičari navode da će SAD trebati više od samo ući u jugoistočnu Aziju, trebat će i Kinu. Na Peking se odnosi 85 posto cjelokupnog uvoza Sjeverne Koreje. To je životna nit za Sjevernu Koreju i njenu ekonomiju, ono što sprečava da SAD uguši zemlju sankcijama.

"Sigurno da želite odrezati sva područja zarade, ali sve se to svodi na grickanje po rubovima nakon što se pokaže da Kina održava takvu trgovinu", kazao je Ruggiero.

Uvjeravanje Kine da poduzme odlučnu akciju značilo bi da ona cilja vlastite kompanije ali i da to poremeti ravnotežu snaga u toj regiji, a to neće biti lak zadatak, kaže David Cohen, bivši zamjenik direktora CIA-e. Kinu jako brine opasnost od destabilizacije Korejskog poluotoka. Pyongyangova ovisnost o Kini otkriva i područja u kojima je osjetljiv.

"Od 2013. do 2016. bilo je samo 5233 tvrtke iz Kine koje su ili uvozile iz ili izvozile u Sjevernu Koreju. Usporedbe radi, 2016. u Južnu Koreju izvozilo je 67,163 tvrtke iz Kine. Ciljanje specifičnih čvorišta, dakle, imalo bi najsnažnije djelovanje.

Predsjednik Trump je molio kineskog predsjednika Xia Jinpinga da mu pomogne sa Sjevernom Korejom. Trumpov jezik prema Pekingu, u kampanji da Kina siluje SAD, jako se omekšao nakon sastanka u Trumpovom luksuznom resoru na Floridi. Sve se svodi na Kinu, kaže Ruggiero, a piše CNN.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.