Stanovnici Pojasa Gaze nalaze se u humanitarnoj krizi koja je posljednica cikličnog nasilja i destrukcije, hroničnih kriza nestašice goriva i vode, te očitog nedostatka bilo kakvog poboljšanja socio-ekonomskog stanja na tom području, saopćeno je iz Agencije Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA).
Zvaničnici Ujedinjenih nacija su u više navrata isticali nezakonitost blokade koja traje već 11 godina, a koja i dalje ograničava slobodu kretanja ljudi i robe, te koja predstavlja vid kolektivnog kažnjavanja, te su tražili njeno potpuno ukidanje, kazali su iz UNRWA, prenosi WAFA.
Kako se navodi u "Izvještaju o stanju u Gazi 202", u junu 2017. godine u Gazu je ušlo 7.227 kamiona robe. Količina robe koja je uvezena je 29 posto manja od mjesečnog prosjeka od početka 2017., a 35 posto ispod mjesečnog prosjeka iz prve polovine 2007. (prije blokade), te najmanja količina zabilježena od jula 2015. godine.
Kako je rečeno iz Ureda Ujedinjenih nacija za koordinaciju humanitarnih pitanja (OCHA), u junu 2017. godine 113 kamiona robe je izašlo iz Gaze. Količina izvezene robe je bila za 20 posto manja nego u junu 2016. godine, a čak 88 posto ispod mjesečnog prosjeka iz prve polovine 2007. godine, prije uvođenja blokade.