Oko 13.000 ljudi, 159 jedinica vojne opreme i 75 aviona učestvovat će danas na paradi na Crvenom trgu u Moskvi povodom obilježavanja 73. godine od Dana pobjede nad fašizmom, izjavio je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu.
Vojnoj paradi prisustvovat će i predsjednik Rusije Vladimir Putin i mnogi drugi ruski zvaničnici.
Pristup Crvenom trgu bit će dozvoljen samo onima koji su pozvani na proslavu, uključujući ruske ratne veterane, zvaničnike i novinare.
Parada će se sastojati iz tri dijela, a to su marš pješadije, povorka oklopnih vozila i let ruskih vojnih aviona i helikoptera.
U okviru proslave bit će organiziran marš "Besmrtnog puka", koji će se prenositi uživo na ruskim televizijskim kanalima.
U maršu na Crvenom trgu, uz pripadnike ruskih oružanih snaga, učestvovat će i osoblje ruskog ministarstva za vanredne situacije, kao i članovi Federalne službe sigurnosti.
Parada će početi u 10 sati po lokalnom vremenu.
Najpoznatiji simbol sjećanja na Dan pobjede nad fašizmom su Georgijevske lente, koje se nose tokom ceremonije obilježavanja ovog za Rusiju važnog događaja u historiji.
Tokom aprila i početkom maja 1945. godine nacisti su se povukli i sa istočnog i sa zapadnog fronta, a dio po dio njemačke vojske se počeo predavati.
Nacisti su se predali nakon pregovora sa Velikom Britanijom i SAD 7. maja, a sporazum o predaji stupio je na snagu dan kasnije.
U Berlinu je 16 minuta poslije ponoći potpisana bezuvjetna kapitulacija njemačkih oružanih snaga.
U ime Njemačke akt je potpisao feldmaršal Vilhelm Kejtel (Wilhelm Keitel), u ime Sovjetskog saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski zrakoplovni general Artur Teder (Arthur Tedder).
Time je formalno završen Drugi svjetski rat u Evropi. Ostaci njemačkih trupa još nekoliko dana su davali otpor, a najduže u tadašnjoj Jugoslaviji - do 15. maja.
Najvažniji cilj nacističkih vojnika bio je da ih ne zarobi Crvena armija koja je već preuzela kontrolu nad Berlinom te su se borbe protiv sovjetskih vojnika nastavile i narednog dana, uprkos tome što su britanski premijer Vinston Čerčil (Winston Churchill) i predsjednik SAD Heri Truman (Harry Truman) proglasili završetak rata.
Lider Sovjetskog saveza Josif Staljin je 9. maja tokom gostovanja na sovjetskoj radiostanici proglasio poraz nacista i kraj rata.