Jedno od logističkih pitanja koje treba riješiti prije samita 12. juna jeste i to ko će podmiriti hotelski račun za predviđeni boravak sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-una u Singapuru, a s obzirom na to da Sjeverna Koreja nema novaca, vjerovatno to neće biti ona, javljaju u nedjelju američki mediji.
Sada kada je američki predsjednik Donald Tramp (Trump) objavio da će se samit ipak održati nakon što ga je nedavno otkazao, to je pitanje koje bi trebalo brzo riješiti.
U subotu se Međunarodna kampanja za zabranu atomskog oružja (ICAN), koalicija nevladinih organizacija širom svijeta, ponudila da plati račun.
- Naš pokret je predat zabrani nuklearnog oružja i smatramo da je ovaj povijesni samit prilika koja se nudi jednom u generaciji da se poradi na miru i nuklearnom razoružanju. Nobelova nagrada za mir uključuje novac i mi nudimo finansijska sredstva od te nagrade za pokrivanje troškova samita da bismo poduprijeli mir na Korejskom poluotoku i svijet bez nuklearnog oružja - izjavio je Akira Kavasaki, član međunarodnog upravljačkog odbora ICAN-a.
Možda ICAN neće biti jedini koji se nudi da plati račun. List ''Washington Post'' je izvijestio, pozivajući se na dvije osobe upoznate s problemom, da su Sjedinjene Američke Države otvorene za pokrivanje troškova boravka u luksuznom hotelu s pet zvjezdica koji izabere Sjeverna Koreja. Međutim, te su osobe rekle za ''Post'' da bi Pjongjang to mogao smatrati uvredom. Američki organizatori, rekle su navedene osobe za ''Post'', razmišljaju da zamole Singapur da plati račun.
Mogućnost da zemlja domaćin podmiri dio troškova ne bi bila bez presedana. Tokom pregovora koji su doveli do iranskog nuklearnog sporazuma 2015. Austrija je pomogla u plaćanju za sigurnost i logističku podršku Irancima.
Američki predsjednik u petak je potvrdio da će sudjelovati na susretu na vrhu s Kim Jong-unom 12. juna u Singapuru pošto je više od sat razgovarao u Bijeloj kući s izaslanikom sjevernokorejskog čelnika.
- Sastat ćemo se 12. juna u Singapuru - rekao je novinarima američki predsjednik, samo sedam dana nakon što je otkazao samit zbog "neprijateljskog stava" Pjongjanga.
U obraćanju novinarima na tratini Bijele kuće, nakon susreta s Kim Jong-čolom, najbližim saradnikom Kim Jong-una, Tramp je rekao i da Sjeverna Koreja želi denuklearizaciju i ustvrdio je da će dijalog s Pjongjangom "biti okrunjen uspjehom".
- Odnosi se razvijaju - rekao je, dodajući da samit vidi kao početak tog procesa.
Čini se da je američki predsjednik snizio očekivanja od sastanka na vrhu s Kimom jer je kazao da je to samo početak procesa, a ne i mjesto gdje bi dvojica čelnika mogla potpisati ikakav sporazum. Rekao je da će vjerovatno više sastanaka na vrhu za to biti potrebno.
- To će biti početak. Ne kažem i nikada nisam rekao da će se to dogoditi na jednom sastanku. Govorimo o godinama neprijateljstva, godinama problema, godinama mržnje među toliko puno različitih nacija. Međutim, mislim da ćemo na kraju imati vrlo pozitivan rezultat - poručio je Tramp.
Američki predsjednik prošle godine prijetio je Pjongjangu "vatrom i bijesom kakve svijet nije vidio" ako nastavi prijetiti Sjedinjenim Američkim Državama svojim nuklearnim potencijalom.