NJEMAČKA

Nijemci prekinuli suđenje bivšem čuvaru nacističkog logora zbog slabog zdravlja

Najvjerovatnije posljednje suđenje ovakvog tipa

Njemačka: Nacistički zločinci ostaju nekažnjeni. Arhiva

Index.hr

13.12.2018

Suđenje bivšem čuvaru nacističkog logora u Njemačkoj, zbog sumnje da je učestvovao u ubistvima prekinuto je zbog pogoršanja zdravstvenog stanja optuženika, kojem je 95 godina.

- Medicinsko vještačenje kojim će se utvrditi je li optuženik sposoban za suđenje obavit će se u januaru - rekao je za AFP (Džordž Saremba) Gregor Saremba, portparol suda u Minsteru, gdje su se dosad održavale rasprave.

- Bude li proglašen sposobnim, suđenje će početi ispočetka, a u slučaju trajne nesposobnosti suđenje i kazneni progon se prekidaju - dodao je.

Najvjerovatnije posljednje suđenje ovakvog tipa

Optuženik Johan Rebogen (Johann Rehbogen) pati od srčanih i bubrežnih tegoba zbog čega je primljen u bolnicu. Zasad nije kadar pratiti rasprave. Suđenje koje je počelo u novembru je, najvjerovatnije, posljednje u Njemačkoj koje obuhvata to razdoblje, s obzirom na visoku dob osoba za kojima pravosuđe traga.

Do januara je bilo planirano 14 rasprava koje ne mogu trajati više od 2 sata, kako bi se poštedjelo devedesetogodišnjaka.

Rebogen je optužen da je između juna 1942. i jula 1944. radio u nacističkom logoru u Štuthofu, blizu Gdanjska u Poljskoj, gdje je ubijeno oko 65.000 ljudi, uglavnom židovskih žena iz baltičkih zemalja i iz Poljske. Taj je logor postao dio sistema za istrebljenje židova u junu 1942.

Optuženik koji je "poznavao sve metode ubijanja" svjesno je odobravao ubistva stotina ljudi, premda u njima nije izravno učestvovao, piše u optužnici.

Može dobiti do 15 godina zatvora s obzirom na njegovu dob, što je simbolična kazna.

Njemačka je posljednjih godina sudila i osudila nekoliko bivših pripadnika zloglasnih SS jedinica za učestvovanje u ubistvima, izričući stroge, ali zakašnjele kazne. No, nijedan od osuđenika nije zbog narušenog zdravlja bio u zatvoru.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.