Američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA - National Security Agency) zatražila je od Bijele kuće da napusti program telefonskog prisluškivanja koji prikuplja informacije o milionima poziva i poruka stanovnika, a koji je razotkrio Edvard Snouden (Edward Snowden) 2013. godine. Izvori “Wall Street Journal” istakli su kako logistička i pravna glavobolja oko držanja programa operativnim premašuje njegove obavještajne koristi.
- Svijeća nije vrijedna plamena – rekao je neimenovani izvor iz NSA.
Program prisluškivanja telefona pokrenut je nakon terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države 11. septembra 2001., a funkcionirao je u tajnosti sve dok ga bivši radnik NSA Edvard Snouden nije razotkrio u javnosti 2013. Prema tom programu, NSA je bez pravnog naloga prikupljala “metapodatke” – milijarde poziva i poruka dnevno, a sve sa navodnim ciljem da se prate osumnjičeni za terorizam.
Uprkos javnim protestima koji su uslijedili nakon Snoudenovog otkrića program je nastavljen, iako u ograničenoj formi od usvajanja Zakona o slobodi 2015. Tada je NSA spala na prikupljanje nekoliko stotina miliona snimaka godišnje koje čuvaju telekomunikacione kompanije.
- Prvo vam se smiju, onda se bore protiv vas, onda priznaju da ste sve vrijeme bili upravu, i da možda nije trebalo NSA da krše naša prava na prvom mjestu - napisao je Snouden na Twitteru, koji se od razotkrivanja tajnog programa NSA nalazi u azilu u Rusiji.
Sada je na Bijeloj kući da odluči da li će održati program u životu.
Ovo nije jedini program NSA koji je Snouden razotkrio. Tu je i PRISM uz pomoć kojeg NSA prikuplja komunikacije s interneta preko različitih kompanija, uključujući "Microsoft", "Google", "Facebook", "Yaho" i "Apple". Snouden je rekao da je to izvor broj jedan za analitičke izvještaje NSA. O PRISM-u se malo toga zna, osim da je Kongres obnovio ovaj program prošlog januara.